Po regionálních a krajských žebříčcích dospělých stolních tenistů byly v úvodu července oficiálně vydány i celostátní žebříčky mužů a žen za soutěžní období 2008 – 2009.

Z pohledu břeclavského regionu je zajímavější žebříček žen, v němž patří hráčky MSK Břeclav Gumotex již řadu let k nejlepším. Na žebříčku mužů reprezentuje Břeclavsko Agrotec Hustopeče, jeho hráči ale mají k nejlepším stolním tenistům České republiky hodně daleko.

ŠTRBÍKOVÁ. Břeclavská jednička Renáta Štrbíková se musí spokojit až se třetím místem v nahuštěném pořadí elitní trojice úspěšných českých reprezentantek.

Vedoucí pozici na žebříčku obhájila Dana Hadačová, která ve finále Štrbíkové podlehla 3:4 a v jejím stínu zůstala i na mistrovství světa jednotlivců v Jokohamě.

Jako jediná z žen se ale probojovala na olympijské hry 2008 do Beijingu, kde postoupila do třetího kola a určitě jí bodově hodně přispělo zvýhodněné hodnocení německých soutěží oproti domácí extralize i Superlize.

Dvojkou za uplynulou sezonu je Iveta Vacenovská, která se blýskla postupem mezi osm nejlepších žen světa, což se jí podařilo jako jediné Evropance.
Právě o postup do čtvrtfinále porazila 4:2 Štrbíkovou.

Ta si pohoršila svou bilanci dvěma prohrami ve druhém finále o českého mistra proti Hodonínu, jinak podávala po celou sezónu vysoký výkonnostní standard.

WEBEROVÁ. Dvojka Břeclavi Ivana Weberová je na žebříčku až osmá. Před ni se dostaly třeba hodonínská Alena Vachovcová či Hana Matelová a také hrající trenérka Frýdlantu Marie Hrachová. S tím, že jsou lépe hodnoceny hráčky Hodonína, lze beze zbytku souhlasit, protože oběma Weberová v extralize opakovaně podlehla.

STACHOVA. Trojka MSK Olesja Stachova nemohla být jako cizinka zařazena na oficiální žebříček výkonnosti.

Spolu s dalšími zahraničními hráčkami je uvedena mezi neklasifikovanými, a to na osmnáctém místě.

Výsledků z extraligy i první ligy měla nadmíru, převažovaly ty úspěšné, v měření s těmi nejlepšími českými stolními tenistkami se ale prosadit nedokázala. Po sezóně odešla na dvouleté hostování do prvoligového sportovního klubu Dobré.

ZMĚNA. Mezi hráčky Břeclavi lze již počítat i Kristýnu Mikulcovou (22.), která v extraligovém celku nahradí v nové sezóně Stachovou. Pozici na žebříčku si vydobyla kvalitními prvoligovými výsledky v dresu Moravské Slávie Brno i úspěšnými střídavými starty v extralize za Frýdlant.

B TÝM. V oficiálním pořadí jsou ještě další dvě hráčky z prvoligového družstva žen MSK Břeclav B. Veronika Malíková (41.) a Petra Mergenthalová (82.) nenaplnily očekávání. Určitě si samy věřily na více, než v sezóně 2008 – 2009 předvedly.

I když se břeclavská rezerva v soutěži s přehledem udržela, čeká ji krok o stupínek níž.

Důvod? Časté absence hlavních opor Malíkové a Mergenthalové. Šanci proto dostávaly talentované žákyně, pro něž bude třetí nejvyšší soutěž vhodnějším zatížením.

Počítá se se žákyněmi Janků, Bzirskou a Šubíkovou. K nim přibude na hostování v Břeclavi přední nejmladší žákyně ČR Denisa Pyskatá ze Sokola Lanžhot.

MUŽI. V kategorii mužů je pozice Břeclavska v České republice o hodně skromnější. Na žebříčku jsou mezi zařazenými jen dva hráči Agrotecu Hustopeče Petr Hoferik (58.) a Petr Dvořáček (71.).

Oba jsou však výrazně vzdáleni od domácí špičky. Třetí hráč extraligového celku Agrotecu Daniel Goga je jako cizinec mezi neklasifikovanými na 68. místě.