V těchto závodech měl zastoupení i břeclavský okres, za Jafferson racing team nastoupil do závodu i hustopečský závodník Marek Svoboda, který startoval se svou Yamahou v kategorii Superbiků.

Již sobotní kvalifikace se Svobodovi náramně povedla, do nedělního závodu si vyjel výbornou čtvrtou pozici. Výborná místa pro start si vyjeli i Svobodovi týmoví kolegové. Teprve třináctiletý slovenský jezdec Jakub Jantulík si v kategorii do 125 ccm vyjel na startu 9. místo, Kamil Prager v kategorii Superstock do závodu startoval ze třetího místa.

V nedělním třináctikolovém závodě se Svobodovi dařilo udržet si svou výchozí pozici, dokonce vážně útočil na třetího Čiháka, ale v závěru měl trošku smůly.

„Už v kvalifikaci se vyskytly nějaké problémy s převodovkou, ale to se rychle opravilo. Horší už to bylo v závodě, v posledním kole se mi zasekla převodovka, nešel zařadit třetí ani čtvrtý převodový stupeň. Ani nahoru, ani dolů. Nechal jsem tam tedy jedinou rychlost a s tím už dojel poslední čtyři zatáčky. Naštěstí jsem měl dostatečný náskok.“

Svoboda tedy závod dokončil na čtvrtém místě, s dvaadvacetisekundovou ztrátou na vítězného Rakušana Meklaua, na třetího Čáhala mu chybělo půldruhé sekundy.

Protože ale první Meklau a druhý Srb Milovanovic závodili jen o body do evropského šampionátu, v bodování domácího mistrovství skončil Svoboda na druhém místě.

Totéž místo zaujímá Svoboda také v průběžném bodování mistrovství České republiky, v evropském šampionátu mu patří čtvrté místo.
Týmovým kolegům Marka Svobody se dařilo střídavě. Jantulík měl technické problémy již v zahřívacím kole, závadu sice stihl spravit, ale do závodu odstartoval se ztrátou tří kol. Mladý závodník nakonec dojel na posledním 25. místě, v jeho případě šlo ale hlavně o získání zkušeností a sběr dat pro další závody.

Karel Prager si v kategorii Superstock po celý závod držel své výchozí čtvrté místo, celý dvanáctikolový závod bojoval o stupně vítězů s třetím Maďarem Juhaszem, na něj mu v cíli chybělo jen devět setin sekundy.

Podnik evropského mistrovství pokračuje ještě čtyřmi závody, 13. srpna se jede v chorvatské Rijece, MČR má letos na programu už jen dvě zastavení, to¨nejbližší bude poslední srpnové dny v Brně na Masarykově okruhu.

A co dělá Marek Svoboda v přestávkách mezi závody?
„Teď momentálně jsem na dovolené v Orlických horách, další závod je ještě daleko. Jsme tu na chalupě, jezdíme na kole, takže kondici si udržuji. Mám rád aktivní dovolenou.“

MARTIN DANEŠ