Ostřílený závodník, startující v prestižní kategorii superbike, potvrdil své letité zkušenosti již v kvalifikaci, ve které byl pátým nejrychlejším mužem. „Nebyla to ale úplně ideální výchozí pozice. Se třetí příčkou jsem tak nadmíru spokojený, protože tam byla ohromná konkurence,“ přibližoval jezdec stáje Jafferson racing team poměry na startovním poli.

Téměř v domácím prostředí se totiž cítili na tamním oválu Italové. „Mají to do Chorvatska kousek. Celoročně tam taky trénují. Jsou navíc velmi kvalitní jezdci. Proto si myslím, že můj výsledek je velice hodnotný,“ neskrýval Svoboda nadšení.

Medailové umístění mezi vesměs mladými dravci je pro Svobodu o to cennější, že ho dosáhl právě na trati v Rijece. Ta patří mezi nejnebezpečnější v seriálu. Někteří jezdci na ní dokonce odmítají startovat. „Každoročně na tomto nerovném oválu někdo umře. Letos se tady vyboural jeden z Italů, který startoval v kategorii superstock. Po pádu byl okamžitě mrtvý,“ glosoval Svoboda smutnou událost.
Hustopečského rodáka ale životu nebezpečná dráha paradoxně z míry nevyvedla. „Ona ne. Dělá se mi vždycky špatně z Hungaroringu. Když slyším, že jedeme do Maďarska, stáhne se mně žaludek. Mám tam vždycky smůlu,“ svěřil se svou noční můrou Svoboda, jenž v rámci předposledního závodu mistrovství Evropy zamíří právě do země Čardáše.

„Chtěl bych zase dojet do třetího místa. Soustředit se ale chci především na to, abych zvítězil v mezinárodním mistrovství republiky, které je až na tři závody součástí evropského šampionátu,“ vysvětloval zkušený závodník. Momentálně je jeho největším tuzemským konkurentem Miloš Čihák, s nímž sdílí vedoucí pozici.

O koruně pro nejlepšího závodníka Evropy může hustopečský veterán jen snít. „Musel jsem vynechat první dva závody sezony, protože jsem startoval na mistrovství světa. Na vedoucího jezdce tak mám obrovské manko,“ smutnil.
Svoboda se představil v rámci prestižního seriálu MS na okruhu v nizozemském Assenu, kde dokonce bodoval, a v italské Monze. „Chtěl bych se samozřejmě vrátit mezi ty velké motocyklové hvězdy. Cítím, že na to mám. Bohužel se zatím nenašel sponzor. Počítám spíše, že za rok dostanu divokou kartu na Masarykově okruhu v Brně,“ uvažoval.