Závěr tenisové sezony, jenž vyvrcholil Turnajem mistrů v čínské Šanghaji, tak možná potěší i některé příznivce bílého sportu na Břeclavsku.
„Je možné, že se fanouškům do konce roku v některé hale tady předvedu,“ říká bývalý daviscupový reprezentant.

Kdy po celoročním cestování dorazíte do domovských Kostic?

Zrovna se tam chystám. Pojedu i do Břeclavi, nicméně nějak dlouho se tam nezdržím, vidím to asi jen na dva dny. Stavím se u rodičů a za kamarádem ve Vídni.

Mohou vás tedy fanoušci zhlédnout na kurtu někde na Břeclavsku?

No, teď asi určitě ne. Ale do konce roku si myslím, že si někde do haly tady na Břeclavsku zahrát půjdu, takže tu možnost mít budou.

Tenisová sezona skončila, jak si užíváte zaslouženého volna?

V posledních dnech jsem se už musel fakt přemáhat, protože jsem tři týdny nic vůbec nedělal. Už mě to přestávalo vážně bavit. Jsem totiž zvyklý na hodně odlišný styl života (úsměv).

Takže jste se kousal nudou?

Tak to zase ne. Koupili jsme s přítelkyní Katkou byt v Praze v Tróji, tudíž bylo o zábavu postaráno, hodně zařizování a papírování.

Kdy bude z přítelkyně manželka?

No, to kdybych věděl. Možná, že někdy jo (smích). Ale teď vážně, jsme spolu už deset let, myslím, že se toho asi dočkám.

Jak hodnotíte letošní sezonu? Určitě to nebyla ta z nejpovedenějších…

No, nebyla. Ale nakonec to nebylo úplně špatné. Především v tom závěru jsem si docela polepšil. Semifinále v Moskvě a Petrohradu se určitě počítá. I když v Moskvě jsme měli s Leošem (pozn. aut. – Friedlem) na finále, škoda.

Partnery jste střídal. Levinský, letitý parťák Friedl, na konci roku to bylo už hodně pestré.

Bohužel Leoš Friedl měl na začátku sezony zdravotní trable. Takže jsem hrál s Levinským, pak se Leoš uzdravil, ale chvíli nato už byl zase v rukou doktorů, proto jsem na závěr roku střídal spoluhráče.

Když jste však nastoupil s Friedlem, vždy z toho byl úspěch.

Hrajeme spolu už dlouhá léta, moc dobře se známe. Nemusíme se sehrávat. Což třeba neplatilo u Levinského, ale my máme i jiný pohled na tenis, takže i proto se nám tak nedařilo. Když jsem s ním začal, byl jsem dvacátý na světě a chtěl výš, jenže to nevyšlo.

Který z partnerů byl letos tedy ten pravý pro debl?

Těžko říct. S Víznerem jsme vyhráli turnaj v Gstaadu. Dobře se mi hrálo s Francouzem Clementem, to je výborný kluk. Mimochodem byl ve finále v singlu na Australian Open a letos v deblu vyhrál Wimbledon, to o něčem svědčí.

Ani tento rok se vám nevyhnula zranění, jak na tom momentálně jste?

Musím říct, že je to celkem dobré. Ale jen díky odpočinku. Musel jsem ukončit dřív sezonu, chtěl jsem zkusit ještě nějaké challengerové turnaje, jenže záda mě natolik bolela, že to nešlo.

V minulosti jste měl závažnější problémy…

Po vydařené sezoně 2005 (pozn. aut. – pět titulů v deblu) mi doktoři řekli, že nám vyhřezlou ploténku. Hrozilo mi, že půjdu na operaci. Měl jsem tam devítimilimetrovou díru. Někteří hráči by při takovém zranění ani nechodili, já jsem normálně hrál, ovšem s bolestmi.

Jak nakonec dopadla léčba?

Díky bohu, že jsem se mohl spolehnout na fyzioterapeuta Pavla Koláře (pozn. aut. - pečuje o hokejovou i fotbalovou reprezentaci), ten mi zachránil kariéru. To, s čím jsem běhal po doktorech 5 týdnů , mi on vyléčil jedním cvikem za dva dny. Je to opravdu génius.

Zažil jste letos kromě zdravotních patálií určitě i příjemné chvíle…

Nejlepší je, že jsou všude čeští hráči, takže si spolu občas někam vyrazíme, to je hodně příjemné. Na popíjení ale není čas, to si nikdo nedovolí. Tenis není fotbal ani hokej, kde dostanete smlouvu a máte vystaráno. (úsměv)

Co plánujete dále? Už nejste nejmladší, jak dlouho se chcete udržet na okruhu ATP?

To skutečně netuším, možná rok, možná, že pět. Každopádně bych chtěl zůstat u tenisu, třeba jako trenér. Teď o ničem takovém ovšem nepřemýšlím, v lednu začínám v katarském Dohá turnaj s Lukášem Dlouhým, pak se uvidí, jestli se dá Leoš Friedl zdravotně dohromady.

František Čermák

Datum a místo narození: 14. listopadu 1976 (Valtice)
Výška a váha: 193 cm, 80 kg
Specializace: čtyřhra
Hraje: pravou rukou
Trenér: Martin Nikola
Profi kariéra: od roku 1998

Nejvyšší postavení na žebříčku ATP Doubles: 18. příčka (2005)
Prize money – celkem: 977, 116 amerických dolarů
Úspěchy: 15 deblových titulů a 12 účastí ve finále (ATP), reprezentoval ČR v Davis Cupu