Na poslední březnovou sobotu znovu otevřete silniční cyklistickou sezonu v Hlohovci. Už popáté. Je vše připraveno?

Ano, za ty roky se obnovená Velká cena vypracovala na prestižní mezinárodní závod, jezdí k nám Rakušané, Slováci, Poláci, letos máme nahlášené i Maďary a Slovince. Každopádně loni jsme si nastavili vysokou laťku, pokud vyjde počasí, znovu bychom se mohli přiblížit k pětistovce startujících ve dvaadvaceti kategoriích od nejmenších dětí na odrážedlech, přes hobbíky, až po elitní závodníky, které čeká víc než sto kilometrů v sedlech kol mezi Hlohovcem, Valticemi a Lednicí. Takové závodní kilometry na jaře jsou žádané.

Sami předesíláte, že váš závod není nějak výdělečný, že je to spíš vaše služba dětem, aby měly kde závodit.

Nemáme cíl přilákat dva tisíce závodníků kvůli startovnému. Bylo by to na úkor jejich bezpečnosti i pohodlí. Chceme i s kamarádem Petrem Benešem spíš vrátit cyklistice to, co nám ona kdysi dala, že jsme měli kde závodit, že někdo pořádal akce i pro mladší ročníky. Takto mají naši mladí závodníci obrovskou motivaci, Hlohovec i podzimní městské kritérium v Břeclavi berou velice prestižně, jako závod na domácí půdě, kde mohou předvést, že umí i něco jiného, než sedět před počítačem.

Kolik dětí nyní trénuje pod hlavičkou Sportcomplexu?

Dá se říct, že v takové naší přípravce máme deset až patnáct dětí, které s námi občas jezdí na závody a trénují, zatím ale spíš pro zábavu, abychom je u cyklistiky udrželi a vytvořili u nich ke kolu kladný vztah. Pak ale máme čtyři naše cyklisty starší jedenácti let, kteří už trénují pětkrát týdně, a objíždíme s nimi závody. Letos pojedou český pohár mládeže po celé republice a očekáváme od této čtveřice nějaké výsledky, snad i medailové. V tom věku dvanácti let je ideální s cyklistikou začít. Nakonec je nás sedm veteránů s licencemi a dalších asi deset nadšenců, co si s námi občas zatrénují. Jak je vidět, chybí nám tu jedna dospělá generace, která vznikla tím, že na Břeclavsku, kde je kolébka silniční cyklistiky, žádný oddíl ani závody nebyly.

Učíte děti jezdit jen na silnici nebo si zajedete i na horských kolech?

Obojí, navíc ještě jezdíme do Vídně na dráhu, kde se dá trénovat v zimě. A občas zařadíme i cyklokros. Všechno jsou to cyklistické disciplíny a je potřeba si vyzkoušet všechny. Ve starším věku se pak mohou rozhodnout, na co se chtějí specializovat. Obecně je ale nejvíce baví městská kritéria, okruhy, kde jich jede víc pohromadě a vidí na sebe.

Na Břeclavsku se konají závody pro horská kola, třeba Pálavský krpál, Okolo Valtic nebo Valtické cyklobraní. Berete to jako konkurenci?

Vůbec. Naopak, kdo z nás má horské kolo, rád si závod na téměř domácí půdě zajede. navíc si s organizátory těchto větších komerčních závodů navzájem pomáháme, dohazujeme si sponzory, vyměňujeme poznatky.

Loni se obnovil na Lokomotivě i oddíl cyklistky. Ani to pro vás není konkurence?

Kdepak, jsme rádi, že kluci oprášili slávu Lokomotivy a občas slezou ze spinningových kol. My se všichni známe a parta veteránů kolem Petra Harťanského s námi pravidelně vyjíždí na tréninky. Scházíme se každou neděli u kulturního domu a vyjíždíme směrem do Rakouska, kde je minimální provoz, kopce a dobrá kvalita cest. Někdy se nás sejde i třicet.

Jaké další akce tedy kromě Hlohovce a zářijové Grand Prix Racio v Břeclavi pořádáte?

Pro nejmenší děti tu máme v květnu Hroch Cup, což je už závod koloběžek a pak jezdíme ještě takzvané derby, což je časovka družstev mezi námi a sousedním oddílem z Hodonína. Je to náš měřený trénink za plného provozu na trase Břeclav-Hodonín a zpět. S dětmi dále jezdíme v zimě na soustředění na běžky, letos jsme byli v Novém Městě na Moravě. A i v létě vyjedeme s koly na společné soustředění do českých hor. Když děti mohou mezi sebou soupeřit, baví je i ty běžky.

Loni jste vyhlásili i krále břeclavské cyklistiky. Podle čeho jste jej vybírali?

Jediné kritérium bylo počet odzávoděných kilometrů a konečná umístění. V tom neměl Miroslav Peňáček konkurenci. Mezi žáky byla nejlepší Veronika Jaborníková a Štěpán Telecký. V rámci naší nejmladší skupiny, jíž říkáme nábor, toho nejvíce odzávodila Veronika Jadrná.

SOUPISKA SPORTOCOMPLEXU BŘECLAV 2015:
VAJBAR Daniel – muži
HERMAN Petr – masters
TELECKÝ Luděk – masters
JADRNÝ Petr – masters
BENEŠ Petr – masters
FOUKAL Libor – masters
ZAJÍC Libor – masters
PEŇÁČEK Miroslav – masters
ODEHNAL Šimon – U15
PETRJÁNOŠ Jakub – U15
JABORNÍKOVÁ Veronika – U14
VAJBAR Jakub – U13
TELECKÝ Štěpán – U13
NĚMCOVÁ Barbora – U14
JABORNÍKOVÁ Anna – U14
PAULOVÁ Michaela – U14
HERMANOVÁ Adéla – U14