Takový švih se u tenistky jen tak nevidí. Navíc u rodilé Břeclavanky. Čtrnáctileté. Linda Dubská má ale našlápnuto mezi elitu. „Někteří říkají, že bych se mohla dostat i do světové desítky,“ hlásí Linda spíše pobaveně než odhodlaně.

Její otec Jiří však velmi dobře ví, že léta, kdy se bude o její budoucnosti rozhodovat, teprve přijdou. Ale pozor. Mladá naděje to má v hlavě srovnané. Ví, čeho může dosáhnout, a je si také vědoma, že o něco přichází.

K tenisu ji přemluvila kamarádka

S bílým sportem přitom začala v poměrně pozdním věku. V deseti letech dělala atletiku, pak ji ale kamarádka přemluvila, ať jdou hrávat tenis. A tím to začalo. Lindu nový sport chytl a tak rodina začala hledat, kde by mohla trénovat.

První opravdové krůčky, které by měly směřovat až k profesionální kariéře, dělala v Brně u známého trenéra mládeže Miroslava Štencla. „On rozeznal, že v ní nějaký potenciál je, viděl její výšku a vzrůst, tak jsme tam zakotvili. Na tři a půl roku,“ vysvětlil Jiří Dubský okolnosti prvního „angažmá“ své dcery coby tenistky.

Po celou dobu prakticky denně jezdila do Brna na tréninky. A po pár letech se to na Dubské začalo podepisovat. Negativně.

„Mezi tréninky vlastně přebývala v klubech, což jsou vlastně hospody. Takže začala být nemocná. Vždycky před turnajem, což se potom podepsalo na výkonu. Takže jsme hledali jiné řešení,“ vysvětlil Dubský.

Do tenisové akademie na Mallorce se dostala… přes Mallorcu. V rámci evropské tour se dostala i na turnaj, který se hrál přímo v jejím budoucím působišti. Její čtyřhodinový zápas sledovali snad všichni přítomní. Včetně zástupců akademie.

A po letošní zimě, kdy pro neustále nemocnou dceru hledal Dubský novou výzvu. Nejlépe někde v teple.

„Tak jsme poslali mail do akademie. Za pět minut nám volali zpátky, že by ji na dva měsíce chtěli. Zajímavé je, že nás to vyjde levněji, než tréninky v Brně,“ hlásí Dubský.

Osm hodin denně

Na největším z Baleárských ostrovů uprostřed středozemního moře ji ale nečekala žádná dovolená. Ostatně proto tam ani neletěla.

„V Česku jsem trénovala třikrát týdně čtyři hodiny denně. Na Mallorce bylo všechno jiné. Tam trénuju osm hodin denně. Ráno začnu v deset a končím v osm večer. První týden tam byl ale nejhorší,“ vzpomíná na svůj začátek v akademii Argentince Guillerma Villase, vítěze čtyřiašedesáti turnajů ATP a někdejší světové dvojky.

To ale není žádné stěžování si. Linda bere tréninky jako pravá profesionálka. A najde i výhody.

„Je to lepší, než chodit každý den do školy,“ usmívala se. Během jedenáctidenní návštěvy své vlasti musela projít přes individuální zkoušky ve škole. To znamená, že ani na Mallorce ji „nefláká“. Prozradila, že kromě tenisu a učení nemá čas vlastně vůbec na nic.

Odměnou jí je třeba trénink s Anou Ivanovičovou. Jejím největším tenisovým idolem. Pohledná Srbka totiž také trénuje na Mallorce. „To byl docela šok. Další den už mě zdravila: ahoj, Lindo. To byl opravdu skvělý zážitek“, vzpomíná Dubská. Včera se na Mallorcu vrátil, bude pokračovat v dalších tréninkových dávkách. A kdo ví, třeba bude časem idolem mladších tenistek.