On sám se vypravil do Anglie s cílem poprat se o zlato, což se povedlo. V kategorii masters 5 pro šedesátileté 
a starší siláky vybojoval Svoboda ve váhové kategorii do 100 kg prvenství se součtem výkonů 490 kg. Dřepl se 180 kg vážící činkou, na benčpres vytlačil 125 kg a v mrtvém tahu zvedl 185 kg činku.

„Pro mě to byl jeden z takových těch lepších výkonů, ale nemusel jsem se úplně přepínat, protože jsem měl dostatečný náskok. Asi bych tu pětistovku také překonal, kdyby bylo potřeba," poznamenal Svoboda a pochválil organizátory za vytvoření graficky povedených a slušně těžkých medailí.

Největším překvapením nejen pro podivínskou výpravu byl ale výkon dorostence Lukáše Vašíčka, který, ač sám váží jen 70 kg, nazvedal 
v součtu neuvěřitelných 520 kg. Druhý Angličan za ním zaostal o 37,5 kg. Stejně jako dalších deset soupeřů.

„Lukáš měl tu výhodu, že závodil jeden den, druhý den měl narozeniny a už by musel startovat mezi juniory. Stihl to tak tak. Mezi staršími by asi také zvítězil, ale určitě by to bylo těsnější," smál se Svoboda při zmínce o vnukových narozeninách.

Vašíček v Eastbourne dřepl 185 kg, vytlačil 135 kg a na mrtvý tah dokázal zvednout 200 kg. „Při jeho pokusech se kolem něj srocovaly davy diváků i závodníků a jen nevěřícně kroutili hlavami, když se mu podařilo úspěšně dřepnout a pak i vytáhnout 200 kg činku. Lukáš si překonal osobní rekord, takovou váhu nikdy nenazvedal ani na tréninku," popisoval stále se zlepšující výkony svého svěřence majitel podivínské posilovny.

Vašíček si nakonec zlepšil „osobák" o dvacet kilo, v absolutním pořadí jej ale odsunul na druhé místo mezi dorostenci čtrnáctiletý domácí závodník, který měl díky svému věku a příznivějšímu koeficientu o něco málo lepší výkony než podivínský silák.

Třetím členem výpravy Sokola Podivín byl veterán do 50 let Petr Nosek, který skončil součtem 420 kg (135 dřep, 115 benčpres a 165 mrtvý tah) ve své kategorii do 100 kg váhy druhý. „Petr umí předvést 
i mnohem lepší výkony," poznamenal Svoboda.

Posledním medailistou 
z Podivína byl junior Jozef Keszöcze, který ale na rozdíl od svých kolegů závodil v kategorii Equip, tedy v pomocném dresu. Navíc si troufl jen na mrtvý tah. Ve své váhové kategorii potáhl 240 kg, čímž vytvořil v Anglii nový evropský i světový juniorský rekord.

Medailová umístění opravňují celou čtveřici startovat na mistrovství světa, které se letos v říjnu koná v americkém Las Vegas. „Lukáš Vašíček pojede určitě. Pro mě už to je pořádná dálka a bude to stát i dost peněz. Zatím zvažuji, jestli na to budu mít. Sokol nám ale slíbil, že by nám v tom shánění peněz mohl částečně pomoci. Určitě bychom nějakou placku přivezli," věří Svoboda, který se teď se svými svěřenci zaměří na domácí pohárové závody v Příbrami
a Vrchlabí.