„Turnaj byl založený při příležitosti zisku prvního titulu mistrů světa bratry Pospíšily. Jindřich Pospíšil je v současné době dlouhodobým předsedou sálové cyklistiky Českého svazu cyklistiky a pravidelně k nám na turnaj jezdí," prozradil předseda organizačního výboru Robert Zvolánek starší.

Na turnaji bude startovat v hlavním turnaji celkem šest dvojic, čtyři české a dvě z Rakouska. „Myslím, že se nám až na naše poměry velmi kvalitní hráče. Ty doplní naše nejlepší šitbořické mužstvo, pro které bude hlavně velká čest a zkušenost zahrát si s nejlepšími světovými kolisty," předeslal hlavní organizátor.

Pro něj a jeho kolegy z oddílu je letošní ročník těžkou zkouškou organizačních schopností. „Letos se poprvé musíme obejít bez spolupořadatelství Favoritu Brno. Celý turnaj včetně doprovodných akcí si zajišťujeme sami," pokrčil rameny předseda šitbořické kolové a ředitel turnaje Jan Zelinka.

Největší pozornost bude upřená na dvojici rakouských družstev z Höchstu, jež družstva v současné době vyhrávají turnaje v Evropě. Schnetzer s Bröllem jsou mistři světa z roku 2011 a na loňském světovém poháru skončili třetí. König s Fischerem zase obsadili na Světovém poháru 2012 druhé místo a v Šitbořicích obhajují titul z loňska. Oba rakouské týmy se pravidelně umísťují na medailových příčkách na turnajích po celé Evropě.

SOUTĚŽNÍ DVOJICE

Höchst 1: Patrick SCHNETZER – Markus BRÖLL (AUT) – mistři světa 2011

Höchst 2: Simon KÖNIG – Florian FISCHER (AUT) – 2. místo na Světovém poháru 2012

Svitávka: Jiří HRDLIČKA – Pavel LOSKOT – mistři světa 2003 a 2008, vicemistři světa 2005 a 2006

Favorit Brno: Pavel ŠMÍD – Petr SKOTÁK – mistři ČR 2008–2012, mistři světa 2004

Zlín: Ludvík PÍSEK – Jiří LANDT – 6. místo Europa Cup 2004

Šitbořice: Oldřich BLAHA – Robert ZVOLÁNEK ml. – mistři ČR U23 v roce 2012

Přijet měli i vítězové šitbořického turnaje z roku 200á Gerdes s Uhlirschem, ale ty na poslední chvíli nahradila úspěšná česká dvojice Pavel Loskot-Jiří Hrdlička.

Dalšími reprezentanty České republiky budou za Favorit Brno ve složení Petr Skoták s Pavlem Šmídem, čtvrtí z posledního mistrovství světa trojnásobní vítězové šitbořické akce (2002, 2004 a 2011). Třetím českým celkem bude extraligové družstvo ze Zlína.

Turnaj na závěr doplní i domácí tým ve složení Oldřich Blaha – Robert Zvolánek, pro něž bude úspěchem skalp kteréhokoliv účastníka turnaje.

Diváci v sokolovně nepřijdou ani o doprovodné akce jako je tombola nebo tradiční zvěřinové hody. Jako v loňském roce, tak i letos se mohou diváci těšit také na krasojízdu, která tvrdou kolovou zjemní, a potěší oko diváka.

Vítěze turnaje, který obdrží mimo jiné i tradiční pečené sele, oznámí pořadatelé kolem sedmé hodiny večerní.

Návštěvníkům akce se představí úřadující mistr republiky Arnošt Pokorný z Horních Heršpic a jeho oddílová kolegyně Nikola Lebánková, čtvrtá z loňského mistrovství světa v Německu. Tam je krasojízda stále prestižní, kdežto v Česku počet závodnic klesá.

Samotnému turnaji mistrů světa budou předcházet žákovské a juniorské mezinárodní turnaje Pramos Cup, na kterých v minulosti startovali právě i současní světoví hráči kolové.

PROGRAM AKCE:

pátek 15. února od 17:00 do 21:00 hod. – Pramos Cup – kategorie juniorů

sobota 16. února od 8:30 do 12:00 hod. – Pramos Cup – kategorie žáci

sobota 16. února od 13:00 do 19:00 hod. – 46. ročník Turnaje mistrů světa v kolové

sobota 16. února od 21:00 hod.– taneční zábava, poslechu a tanci hraje skupina Merlin