Ivan Uchov a Jaroslav Bába. Jde o atlety, na které lidé při hustopečském skákání pravděpodobně upřou pozornost nejvíce. Jejich jména také figurují na seznamu prvních jistých účastníků prestižní akce, která se v Hustopečích koná začátkem každého roku.

Rus platí za fenomén, ale Bába hodlá odčinit loňský rozdíl, kdy za Uchovem zaostal o dvacet centimetrů.

„Byla to velká prohra, ale také zážitek, protože skákal skvěle,“ komentoval tehdy Bába nelichotivý výsledek.

Pro organizátory Hustopečského skákání je Uchov hlavní postavou. „Seriál je postavený hlavně na Ivanovi. Závody mají nastavenou laťku vysoko. Chceme úroveň z roku 2011 vyrovnat. Když mluvíme o jejím překonání, pohybujeme se v ohromných výškách,“ líčil manažer akce Alfonz Juck.

Loni zářil Uchov v plné kráse. Už jen ta představa: 238 centimetrů. Jako by přeskočil legendárního basketbalistu Michaela Jordana stojícího ještě na schodku. Skok se nakonec stal nejlepším výkonem roku a Hustopeče se tak poprvé v historii udržely na čele světových tabulek.

„Jsem rád, že sezonu zahajuji na tradičním místě. Hustopeče jsou jedna z mých nejoblíbenějších hal,“ nechal se slyšet Uchov. Ve srovnání s Bábou je daleko divočejší. Před třemi lety proslul rozběhem, po němž se ani neodrazil a spadl na žíněnku.

Dvaadvacetiletý atlet při jednom ze závodů popíjel vodku s energetickým nápojem a měl co dělat, aby se vůbec rozběhl. Událost, kterou mobilním telefonem zachytil jeden z diváků, poté obletěla svět. Na serveru youtube.com ji dodnes vidělo více než dva a půl milionu lidí.

Zatímco Uchov dokáže někdy působit jako samorost, o Bábovi je slyšet zejména díky sportovním výkonům. Výjimkou snad byla jeho maturitní zkouška, kterou zvládl letos na jaře. V sedmadvaceti letech. „Před tím jsem spal asi tři hodiny,“ prozradil pak Bába novinářům.

Kromě něj budou největšími soupeři Uchova medailisté z letošního mistrovství světa v korejském Tegu. Alexej Dmitrik z Ruska a Trevor Barry z Baham. Na startu v Hustopečích tak budou čtyři z první pětky na Mistrovství světa. A to pořadatelé ještě jednají i s mistrem světa Jessyem Williamsem z USA.

Startovní listina žen má už také své první hvězdy. Do Hustopečí se vrací loňská vítězka Světlana Shkolina z Ruska, ale také populární Američanka Howardová.

Obě závodnice mají osobní maxima přes dva metry a tak se lze tušit, že tuto výšku budou v Hustopečích znovu atakovat.

Pořadatelé navíc stále ještě jednají z dalšími velkými postavami světové výšky.

LUKÁŠ IVÁNEK
ZBYNĚK HÁDER