Šavlistka Olha Charlanová se stala po tenistech první ukrajinskou sportovkyní, která se od začátku ruské invaze utkala ve vzájemném souboji se zástupcem znepřátelené země. Už ve středeční soutěži kordistů například odmítl bronzový olympijský medailista z Tokia Ukrajinec Ihor Rejzlin v 1. kole nastoupit proti Rusovi Vadimu Anochinovi a vypadl.

Předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval
Rusko a Bělorusko na OH v Paříži? Spadne klec. Pozvánka nepřijde, tvrdí Kejval

Šermíři Ruska a Běloruska mají oprávnění startovat na mistrovství světa v Miláně jakožto neutrální sportovci. Ukrajinská vláda nejprve zakázala svým svěřencům jít do zápasů proti sokům z Ruska a Běloruska, později ale své nařízení opravila na soupeře reprezentující dvě znepřátelené země.

Rusku si přála už před MS

A reakce Charlanové? Ukrajinka už před startem šampionátu prohlásila, že se chce ruské soupeřce postavit. „Pro náš národ je důležité, abychom jen neseděli na gauči. Vojáci z předních linií se na nás dívají,“ prohlásila olympijská vítězka z roku 2008 a čtyřnásobná mistryně světa.

Los dvaatřicetileté rodačce z Mykolajivu přál, Charlanová narazila na Rusku Annu Smirnovovou, kterou porazila jasně 15:7 na body. Své vítězství poté blonďatá Ukrajinka za podpory skandujících fanoušků emotivně slavila, své soupeřce následně odmítla podat ruku a namířila na ni svoji šavli.

Konec zápasu začíná v čase 8:14:

Zdroj: Youtube

„Naše tenistky dělají dobře, že ruským soupeřkám nepodávají ruku. Sama si nedokážu představit scénář, při kterém bych to aktuálně mohla udělat. Zabíjí naše lidi, je to těžké. Ale musím bojovat v jiném odvětví,“ řekla po zápase emotivní Charlanová.

Smirnovová po nepodání ruky odmítla po duelu opustit zhruba 45 minut zápasový planš, ve kterém nejdříve nevěřícně stála, a poté si sedla na židli. Následující zápasy kvůli tomu byly pozdrženy. Charlanová byla po pár hodinách za své chování vyřazena ze soutěže.