Myšlenka prakticky nepřetržitého čtyřiadvacetihodinového běhu je pro mnohé naprosto nepředstavitelná. Šestatřicetiletý ultramaratonec Filip Švrček z Lednice se však rozhodl výzvě na hranici běžných lidských možností postavit a vydal se na celodenní závod do rakouského Irdningu, kde soutěžící kroužili po kilometrovém okruhu.

Švrček uběhl 208,5 kilometrů a ve výsledkové listině skončil na čtvrtém místě. „S výsledkem jsem spokojený, protože je to můj první čtyřiadvacetihodinový závod, tedy spíše test pro další podobné akce. Ukázalo se, že můj potenciál je ještě dál, než jsem doufal,“ vypráví nadšeně vytrvalec z Lednice.

Jeho premiéra na čtyřiadvacetihodinovce se neobešla bez bolesti. „Tento závod už je opravdu hodně náročný, takže jakákoliv drobná chyba se stokrát vrátí jako bumerang v podobě bolesti, nepohody nebo nevolnosti,“ líčí muž, který se běhu začal věnovat před čtyřmi lety.

Patálie přepadly Švrčka po patnácti hodinách běhu. „Cítil jsem lehké škubání v lýtkách a přemýšlel jsem, čím to zaženu. Ve startovním balíčku byl nějaký prášek s nápisy v němčině. Říkal jsem si, že to musí být sůl proti křečím. Ale mýlil jsem se, byla to sůl do koupele. Tak odpornou chuť jsem ještě nezažil a další čtyři hodiny prožíval vlastní kalvárii. Bylo to hodně náročné, vzalo mi to hodně psychických i fyzických sil, ale přesto jsem závod doběhl,“ podotýká Švrček.

Bolesti i zánět

Nejhorší podle něj byla nejistota, zda si nepřivodil otravu. „K ultramaratonům nevolnost nebo bolest neodmyslitelně patří, bál jsem se jen otravy, protože jsem nevěděl, co jsem vlastně snědl. Zastavil jsem u lékaře, který mě ale uklidnil, že nemám příznaky otravy a můžu pokračovat,“ zmiňuje běžec.

A výsledek čtyřiadvacetihodinové námahy? „Ještě týden po doběhnutí stále cítím následky v podobě bolesti v koleni a zánětu achilovky. A to už mi splaskly oteklé kotníky a spravily se otlaky od bot, puchýře a odpadly nějaké nehty na nohou, což jsou ale běžné následky ultamaratonů,“ říká Švrček.

Přes všechny neduhy nedá na ultrazávody dopustit. „Je to úžasný zážitek. Běžec má možnost se pohroužit do hlubokých psychických stavů podobných meditaci, což je úplná pecka a vůbec to nejlepší, co lze zažít, při jakékoliv činnosti, která vás baví. Na závodě v Rakousku panovala skvělá atmosféra,“ přesvědčuje Švrček.

Už teď plánuje další čtyřiadvacetihodinovky. „Zvažuji účast na mistrovství České republiky na 24 hodin v Kladně nebo na mistrovství Maďarska,“ uzavírá lednický vytrvalec.

VÁCLAV PETRŮ