Do veslařského areálu Nad Splavem se v neděli sešla necelá padesátka startujících. Dvacet odvážlivců si střihlo půlmaratónskou trať (jednadvacet kilometrů), zbytek běžel klasickou desítku. „Byl to spontánní nápad, po triatlonu jsem se zamýšlel, že bych uspořádal i nějaký běžecký závod. Nic podobného totiž v Břeclavi není a mám spoustu známých, co běhají. Zaregistrovaných jsem měl jen dvaadvacet lidí, ale na místě se zapsalo dalších šestadvacet lidí, což mě příjemně překvapilo," tvrdí organizátor Petr Sudín.

Půlmaratón vedl od veslařského klubu podél Dyje ke Kančí oboře a dále po druhém břehu až k ladenskému mostu u Janohradu. Od něj už po asfaltové cestě Kančí oborou zpět ke splavu. Desetikilometrová trať směřovala také z areálu SVK a běželo se stále podél Dyje až k železničnímu mostu–Vídeňáku. Tam se běžci otočili a běželi po druhém břehu Dyje zase zpět.

Nejrychlejším běžcem na kratší trati byl atlet břeclavské Lokomotivy Roman Paulík. Přestože je jeho specialitou patnáctistovka, závod vyhrál s bezpečným dvouapůlminutovým náskokem. „Máme už po sezoně, netrénuju, ale když už je to doma, přišel jsem si zaběhat. Sice jsem se na trati celkem trápil, ale bylo to příjemné zpestření nedělního odpoledne," řekl šestadvacetile­tý mílař.

Mezi dvanácti ženami na deset kilometrů vyhrála Jitka Pilná. „Když jsem viděla na startu své soupeřky, bála jsem se, abych nebyla poslední. Nakonec, i když jsem nemohla s dechem a neměla jsem čas podle svých představ, jsem byla v cíli příjemně překvapená," hodnotila závod devětadvacetiletá Břeclavanka.

Jediné výhrady zazněly k nepříliš upravené trati, která vedla po travnaté hrázi s vyjetou stezkou pro cyklisty.

Nejrychlejším půlmaratóncem byl Jiří Hýbl v čase 1:25:43 hodin, jen pár sekund před Janem Škaroupkou.

Jedinou ženou, která se odvážila na jednadvacet kilometrů dlouhou trať, byla Veronika Slezarová.

Organizátor, jenž má pod patronátem břeclavský triatlon, míčový čtyřboj nebo turnaj v nohejbale, totiž slíbil, že příští rok hodlá běžeckému závodu věnovat více času i peněz.

„Na závod jsem měl jen pozitivní ohlasy, chtěl bych příští rok zapojit i závody dětí, stejně jako tomu bývá jinde. A zkusit se domluvit i s městem, že by závod mohl vést třeba ulicemi," dodal Sudín, který byl rád, že se během závodu nikomu nic nestalo.

Nejstaršímu účastníkovi bylo osmašedesát let, nejmladší běžec oslavil sedmnácté narozeniny.

TRAŤ 10 KM (9,4 km)

1. Roman Paulík - 34:07 minut
2. Daniel Rožko- 36:43
3. Jaroslav Válka - 42:07
4. Martin Daneš - 43:03
5. Jiří Vinklárek - 43:34

1. Jitka Pilná - 48:27 minut
2. Simona Kratochvílová - 49:07
3. Eliška Mokrášová - 50:08
4. Zuzana Candigliota - 51:45
5. Diana Vargová - 51:59

TRAŤ 21 KM

1. Jiří Hýbl - 1:25:43 hodin
2. Jan Škaroupka - 1:25:55
3. Martin Vintrlík - 1:27:06
4. Filip Švrček - 1:27:41
5. Lubomír Macek - 1:27:48

1. Veronika Slezarová - 2:09:18