Na devadesát handicapovaných dětí se zde sešlo na Celostátních hrách pro zrakově postiženou mládež. Po tři dny zde zápolily o medaile na dráze, v plaveckém bazénu i v hale.

„Tyto hry pořádáme už potřinácté a je sympatické, že se jednotlivé školy každý rok střídají při jejich organizaci,“ prozradila nám Dagmar Sýsová, ředitelka MŠ, ZŠ a SŠ pro zrakově postiženou mládež v Brně. „Her se zúčastňují všechny české školy, takže jsou tady sportovci z Prahy, Litovle, Opavy, Plzně a Brna. Děti tady tři dny závodily v atletice, plavání a speciálních sportech pro zrakově postižené goalball a shotdown.“

Podle míry postižení zraku jsou všechny disciplíny rozděleny na několik kategorií. Některé děti mohou například běhat samy, jiné musí mít k sobě nezbytného vodiče, který mu pomáhá v orientaci.

„Nejvíc se mi líbí běhy na dlouhé tratě a skok do dálky,“ svěřuje se nám šestnáctiletý Lukáš Flek z Brna, který za všechny sportovce přednesl slavnostní slib.

„Sportovat není těžké, jenom je někdy problém sehnat někoho k sobě, kdo by mne vedl. Mám třikrát týdně tréninky, a pokud to jde, jdu si zaběhat i jindy s kamarády. Hlavně, že nemusím být sám doma,“ dodal Lukáš.

Sportovní aktivity jsou samozřejmou součástí života handicapovaných dětí. Aktivní pohyb je u nich stejně důležitý jako u ostatní mládeže.
„V dnešní době počítačů nám děti neustále sedí u počítačů a televize. Mají omezený pohyb, takže stejně jako u zdravých dětí je i u nich jakýkoliv pohyb důležitý.

Kromě toho se zde setkávají s ostatními dětmi z celé republiky a přitom navazují kamarádství a přátelství,“ vysvětlila důvody konání sportovních her paní ředitelka Sýsová.

Zakladatel novodobých olympijských her baron Pierre de Coubertin razil heslo, že vítězem je každý, kdo se her zúčastní. V Hustopečích to platilo doslova.