Město i okolí nabízí řadu možností ubytování od hotelů až po kempy. Najdete tu taky několik půjčoven, kde jsou kromě kol a elektrokol k mání i sedačky pro děti nebo vozíky za kola. Využít můžete také úschovnu kol, servisy, a kdo chce, má možnost přes on-line formulář Městské policie Třeboň zaevidovat svoje kolo pro případ krádeže.

Dalším lákadlem pro milovníky kol je Třeboňská šlapka. Pro nezasvěcené jde o tradiční cyklovyjížďku, kterou město pořádá na zahájení cyklistické sezony.

Přehrada Rozkoš
Hrady, vodopády i přehrada. Šlapejte krajem Babičky Boženy Němcové

Naše dnešní trasa okolo Třeboně má bezmála třicet kilometrů a začíná přímo v srdci města, na Masarykově náměstí, kde se můžeme nejen posilnit před cestou, ale taky nabrat inspiraci na další výlety v místním infocentru.

Benefit pro předplatitele:
e-kniha Cyklodeník. Pouze při nákupu předplatného na 3 nebo 12 měsíců. www.denik.cz/predplatne

Odtud se vydáme ulicí Petra Voka směrem k přístavišti – mimochodem plavba výletní lodí po rybníku Svět rozhodně stojí za to. Dál pak pokračujeme příjemnou stezkou na Domanín. Cestou nemůžeme vynechat Schwarzenberskou knížecí hrobku. Budete ale muset sesednout z kola, v celém areálu parku hrobky se jezdit nesmí.

A hodit se bude i repelent, jinak místo obdivování jedné z architektonicky nejpozoruhodnějších památkových staveb v jižních Čechách, budete svádět boj s dotěrnými komáry. Naše trasa kolem rybníků pokračuje na Spolí a Libín směrem na Vlkovice, Štěpánovice, Dunajovice a zpět do Třeboně.

Cyklostezka - ilustrační foto
Vysočina: neporušená příroda, unikátní památky

Po vyjížďce pak můžete zahnat žízeň třeba v místním pivovaru Regent, dopřát si výjimečný gurmánský zážitek v řízkové restauraci Kopretina nebo potěšit děti návštěvou Domu přírody Třeboňska. Najdete ho v prostorách třeboňského zámku.

Koncerty v osvětlené kapli

Jestli nějaká památka stojí za pozornost, pak je to Schwarzenberská hrobka. Novogotická stavba se ukrývá ve stínu stromů nedaleko břehu rybníka Svět a vede kolem ní i naše trasa.

Pokud půjdete na prohlídku, seznámíte se s historií rodu Schwarzenbergů i se zajímavostmi stavby hrobky. Velkým zážitkem jsou pak koncerty a kulturní akce, které se konají ve svíčkami osvětlené kapli.

Když přijde hladJestli vám po projížďce kolem rybníků vyhládlo, a nepatříte zrovna mezi vegetariány, pak doporučujeme řízkovou restauraci Kopretina. Najdete ji nedaleko tenisové haly v ulici Na Bertě. Objednáte si tu řízky snad na všechny způsoby, specialitou restaurace je pak řízek přes půl talíře.