Bývalý cyklistický závodník Kamil Balga z Břeclavi se loni rozhodl, že to změní, a přiláká na samý cíp jižní Moravy českou špičku cyklistů na horských kolech. Pořádá tu letos první Valtické Cyklobraní. Kromě Brna, Olomouce a Jeseníku se všechny ostatní podniky seriálu konají v Čechách.

„Prvotní myšlenka byla zpropagovat Břeclavsko, přitáhnout lidi z celé republiky na jih Moravy. Samotné město Břeclav ale nemá moc turisticky zajímavých míst, tak jsme hledali alternativy. Lednice zvýšit popularitu nepotřebuje, v Mikulově je Pálavský krpál, tak padla volba na Valtice. Tam jsme našli dostatek ubytovacích kapacit a i kastelán zámku pan Tlusták byl velmi pokrokový a nabídl nám zámeckou louku k pronájmu,“ potěšil přístup zámeckého pána organizátora Kamila Balgu.

Závod začal organizovat už loni na začátku podzimu. Podařilo se mu zařadit Valtické Cyklobraní do osmnácti závodů seriálu horských kol nazvaných „Kolo pro život“. Závodní trať je profilově hodně příjemná, jednodušší, než je většina špičkových jezdců zvyklá. Šlo nám i o to, aby lidé, kteří závod pojedou, viděli i památky v okolí.

„Pojede se nahoru k Rybničnímu zámečku, k Appolonovu chrámu nebo se pojede přímo pod Randez–vous. Kdo nebude honit zrovna časové limity, bude mít dost času se rozhlédnout i po krajině,“ prozradil Balga, na co by hlavně chtěl lidi přilákat.

A čím bude Valtické Cyklobraní zajímavé? „Lidé se mohou těšit, že kromě kola, přilby a startovného, nepotřebují nic jiného. Pak už můžou jet klidně i se špičkami seriálu jakými jsou Pavel Boudný nebo Jan Hruška, který jezdil Tour de France i Giro d'Italia. Kromě toho nebudou na startu chybět ani břeclavský jezdec Milan Bachman a valtický Zdeněk Mlynář,“ láká Balga na známá jména. Celou akci bude fotit známá fotografka Tour de France Markéta Navrátilová.

Už nyní má Balga přihlášených pět stovek závodníků, v den konání jich bude podle jeho odhadu osm set. Přibližně polovina z nich budou profesionální závodníci, druhá polovina Valtické Cyklobraní pojede jen pro zábavu.

Program akce:

Datum konání: sobota 17. září

Místo konání: Valtice (zámek)

Hlavní závod: 51 km (Valtice–Prostřední rybník–Randez–vous–Valtice–Boří Dvůr–Katzelsdorf–Schrattenberg–Valtice)

Fitness jízda: 28 km

Start dětských závodů: 9:50

Start hlavního závodu: 12:00

Startovné: 650 Kč (hl. závod), 350 Kč (fitness),100 Kč (Junior trophy) 50 Kč (odstrkovadla)

Doprovodný program: školička cyklistiky, malování pro děti, cimbálka, ochutnávka burčáku a místních specialit, tombola