Břeclavské sdružení Sportcomplex tam totiž po osmnácti letech obnovilo tradici cyklistických závodů, a tak se mohla s velkou slávou uskutečnit Velká cena Hlohovce, která se zároveň jela jako první díl série závodů Kanec Trophy 2011.

„Páteční termín jsme vybrali záměrně. Díky tomu tu můžeme mít českou špičku, protože náš závod nekoliduje s ostatními většími akcemi. Naopak, navazuje na další dva víkendové závody Českého poháru. Přivítali jsme tu kompletní českou špičku, přidaly se i další tři rakouské týmy a jsou tu i závodníci ze Slovenska,“ představil závod jeden z hlavních organizátorů Petr Beneš, prezident Sportcomplex clubu.

Na start elitní kategorie se v Hlohovci postavila necelá stovka závodníků, na které čekalo deset 7,5 kilometru dlouhých okruhů po trase Hlohovec-Valtice-Lednice-Hlohovec. „S účastí jsme nadmíru spokojení. Nato, že je to vůbec první letošní silniční závod, je to skvělá účast. Kromě toho se na start postavilo i dvacet nadšenců, kteří si vyzkoušeli jeden okruh. No a nakonec jsme tu měli v různých kategoriích i kolem devadesáti dětí od tří do třinácti let, na které čekaly krátké trasy,“ hodnotil účast Beneš, někdejší juniorský mistr světa v dráhové cyklistice.

V hlavním závodu měla zastoupení i pořádající břeclavská stáj. „Za břeclavský Sportcomplex startovala v závodě čtveřice cyklistů ve složení Miroslav Peňáček, Libor Roukal, Libor Zajíc a Roman Buriánek. Jsou to ale spíše bikeři a závod berou jen jako trénink na novou sezonu. Takže zastoupení tam máme, ambice však ne,“ tvrdil se smíchem Beneš, který už několik let pořádá i závody Břeclavský kanec.

Na své si při této akci, která na pár hodin obrátila Hlohovec vzhůru nohama, přišly i děti. Na několika set metrových tratích startovali ti nejmenší, často třeba jen na odrážedlech. Za dětský úsměv to ale stálo. I přes mohutné povzbuzování se v cíli občas objevily i slzy. To třeba když dítko dojelo na neoblíbeném čtvrtém místě. Elitní kategorii nakonec ovládl Milan Kadlec z Dukly Praha před Rakušanem Michaelem Schwaigerem a Tomášem Okrouhlickým ze Sparty Praha.

Cyklistika však na jižní Moravě rozhodně nespí. Již příští týden se totiž jede v Lednicko-valtickém areálu Kanec Trophy MTB, nástupce původního Břeclavského kance. Tady už pojedou hlavně horské kola, na které čeká okruh dlouhý 55 kilometrů. „Už teď máme přihlášené téměř čtyři stovky závodníků, což je o sto závodníků více oproti loňsku. Nebude tam však takové zastoupení profesionálů, je mezi nimi mnoho hobby cyklistů,“ představuje svůj další počin prezident Sportcomplexu. „Pořádání takových akcí je otázkou několikaměsíčních příprav. Kvůli nedostatku sponzorů to ale děláme úplně zadarmo. Cyklistika nám v minulosti něco dala, teď bychom jí to nějak rádi vrátili,“ dodal.