Pro dostihovou stáj Bors Břeclav to mohlo být parádní završení letošní dostihové sezoně. Na letošní 122. Velkou pardubickou České pojišťovny se během roku kvalifikovali hned dva břeclavští koně Universe of Gracie a King of Gracie. Ani loňský účastník Wavelight Laser se ale nakonec nejprestižnější dostih v České republice nepoběží, protože se poslední chvíli před kvalifikací zranil. King of Gracie se také zranil, a u Universe of Gracie zvolil majitel břeclavské stáje Luděk Mikulecký nakonec kratší, ale stále prestižní dostih – Cenu Labe.

„Smiřuju se s tím jen s těžkým srdcem, stalo se to nejhorší, co majitele stáje může potkat. Snad každý chce, aby jeho kůň mohl Velkou pardubickou dokončit. Ale s tím se nedá nic dělat, je to fakt. King of Gracie i Wavelight Laser už jsou ale po úspěšných operacích, které jim nebudou v budoucnu bránit se o účast v Pardubicích znovu poprat. Pro mě je přednější jejich zdraví," tvrdil Mikulecký.

Sázka na jistotu

Ten tak do Pardubic pojede jen se dvěma svými svěřenci. Sedmiletý hnědák valach Universe of Gracie nakonec místo Velké Pardubické pojede „jen" Cenu Labe s dotací 650 000 Kč. Na dráze dlouhé 5200 metrů se popere o dotovaná umístění s dalšími šestnácti soupeři.

„Usoudili jsme společně s trenérem Petrem Juránkem, že pro Universe of Gracie není téměř sedmikilometrová Velká pardubická ideálním dostihem. Navíc v konkurenci zahraničních koní by měl jen malou šanci uspět. Pro něj jsou lepší střední vzdálenosti. Nechtěl jsem ho na takové dálce zabít. Takto bude mít alespoň vysoké ambice doběhnout na dotovaných umístěních. Cena Labe má pro něj ideální délku a kromě Taxisu se tam skáčou téměř ty stejné překážky," vysvětlil třetí absenci majitel břeclavské stáje.

Mikuleckého barvy bude hájit v sobotu v dalším rámcovém dostihu ještě čtyřletá klisna Age of Love. Ta poběží dostih cenu ČASCH, steeplechase cross country na 4200 metrů. I ona bude podle majitele stáje útočit na dotované pozice. Vivienne of Gracie se pak zúčastní Zlaté spony tříletých klisen nad proutěnými překážkami.

Den předtím jsou na pardubickém závodišti k vidění i rovinové závody. I tam bude mít Bors své zástupce. Dvouletá Sunshine of Gracie poběží v Ceně nadějí na 1750 m a šestiletý Bright Sand v Ceně sprinterů na 1100 m.

Favorita má

I když nebude mít Mikulecký ve Velké pardubické své želízko v ohni, o favoritovi dostihu má jasno. „Po tom, co jsem během posledního roku zažil po boku Pepy Váni, budu fandit jemu a Tiumenovi. I když to bude mít v konkurenci zahraničních koní těžké," dodal sedmačtyřicetiletý Mikulecký, který bude po návratu z Pardubic hltat volební výsledky. Kandiduje totiž na Břeclavsku do Senátu.