Slovácký veslařský klub Břeclav bude mít jako loni v reprezentaci České republiky zastoupení v kategorii juniorů. Osmnáctileetý Lukáš Helešic si po vítězství před dvěma týdny na mistrovství republiky na dlouhé trati se svým kolegou Miroslavem Jechem z Pardubic vedl na dvojce bez kormidelníka stejně dobře.

Kontrolní závody vyhrál Helešic opět systémem start – cíl, o celých třináct vteřin před druhou posádkou, a nominovali se na velkou juniorskou mezinárodní regatu do Mnichova, kam každoročně vysílají evropské reprezentace své nejlepší posádky, aby vybrali pouze tu nejrychlejší na juniorské mistrovství Evropy.

Tímto vítězství si dvojka Helešic-Jech zajistila od 15. srpna účast na Světové olympiádě mládeže v čínském Nanjingu, kde bude Česko reprezentovat.

Potěšitelné pro Břeclav je to, že toto nominační místo na mládežnickou olympiádu do Číny vyjela už minulý rok nejúspěšnější juniorská posádka, a to břeclavská dvojka bez kormidelníka Jakub Starnovský a Lukáš Helešic. Velkobílovická rodačka Anežka Buzrlová v akci.

Další zástupce, který pojede do Mnichova, je skifař Petr Rampula, který se po infarktovém semifinále probojoval do finále A, což mu zajistilo účast na německé regatě.

V Račicích skončil na šestém místě a v Mnichově pojede na dvojskifu společně s veslařem z pražské Slávie.

Jeho bratr Richard tolik štěstí neměl a jeho jedenácté místo z račického kanálu start na regatě v Německu již neumožňuje.

Břeclavské veslařky postihla v poslední době marodky, a proto nepodávají veslařky své standardní výkony. Juniorka Marie Hlavinková do svého posledního závodu ve finále B nenastoupila.

Devatenáctiletá Anežka Buzrlová skončila mezi veslařkami do 23 let dojela na slušném sedmém místě.

Zkušený Aleš Suský mezi muži lehkých vah skončil po všech svých jízdách celkově taktéž na sedmém místě.