„Naši veslaři se představili v hojném počtu v dorosteneckých kategoriích a zejména pro bývalé žáky to bylo první představení ve vyšší věkové kategorii,“ popisoval těžké začátky nováčků svého oddílu předseda SVK Břeclav František Pafkovič.

Mezi děvčaty tak zůstalo pro Marii Hlavinkovou místo těsně pod stupni vítězů. Přitom jen vteřina a půl ji dělila od bronzové medaile. Další dorostenka Eva Šragová dojela na devátém místě těsně před Robinou Bolečkovou. Čtrnácté místo patřilo Markétě Nedělové a devatenáctá byla Claudie Dřevová.

Mnohem lépe se dařilo břeclavským dorostencům. „Protože se jednalo o první kolo poháru, neměli pořadatelé měřítko k nasazování do jednotlivých jízd. Tak se stalo, že Lukáš Helešic jel v nejslabší jízdě bez možnosti taktizovat a hlídat si soupeře. Odjel si tak sólo závod a s velkým náskokem absolvoval dvoukilometrovou trať ve vynikajícím čase 6:34 minut,“ potvrdil Pafkovič dominanci svého svěřence.

Helešicův čas už nikdo ze soupeřů nepřekonal, a tak si domů odvezl pohár pro vítěze.

Ve stejném závodě dojel Richard Rampula sedmý, jeho bratr Petr přes zdravotní problémy desátý, David Halady třináctý a loňští žáci Kryštof Kouřil a Lukáš Košťál devatenáctý a jedenadvacátý.

Smůla postihla i Jakuba Starnovského, který se poprvé představil v kategorii juniorů. V samém závěru přišel o bronzovou pozici, kterou mu přebrali mnohem zkušenější soupeři.

Stejně tak se poprvé představila na trenažéru mezi juniorkách Anežka Buzrlová. Porazila ji jen zkušená domácí závodnice, a tak Buzrlová brala skvělé druhé místo.

Jedním z vrcholů dne byl závod mužů lehkých vah. „Představili se zde bratři Vetešníci, již jistí účastníci olympiády v Londýně, a také skupina závodníků, kteří chtějí ještě o tuto možnost bojovat. S velkými ambicemi vstupoval do tohoto závodu Martin Mikýsek a ještě v polovině závodu jel na druhém místě za lepším z dvojčat Vetešníkových. Nakonec se ale ukázala ošidnost veslařského trenažéru a Martin tento závod nakonec nedojel,“ mrzelo Pafkoviče.

„Jelo se hned ze začátku zběsile rychle, to mě vyprovokovalo. Přepálil jsem to. Pak už mi začaly docházet síly. Navíc se ještě ozvala bolavá záda, ale to by nemělo ohrozit další závodění,“ vysvětlil odstoupení ze závodu Mikýsek. Čest břeclavských mužů tak úspěšně hájil jen Aleš Suský, který dojel na pátém místě.

Ve veteránských kategoriích zvítězil mezi veslaři staršími šedesáti let Břeclavan Karel Vaněk a v kategorii padesátníků dojel jeho oddílový kolega Zdeněk Šil na skvělém třetím místě.