Těžkou druhou polovinu týdne si prožili břeclavští dorostenci, kteří se po Mezinárodní regatě v Brně nominovali na závod olympijských nadějí států CEFTA, které se konalo pátek 6. června na maďarském jezeru Velence.

V nominaci byla čtyřka s kormidelníkem – Josef Akai jun., Jan Krátký, David Malík, Adam Šmerda s kormidelníkem Miroslavem Nádvorníkem a skifař Martin Mikýsek.

Ráno v den závodů foukal velmi silný protivítr, který před startovními bloky vytvářel obrovské vlny s hřebeny.

Trať měřila 2000 metrů, což je o 500 metrů delší, než na které jezdí dorostenečtí veslaři. Proto se za těchto podmínek stával závod spíše maratónem.
Jako první česká posádka v soutěží nastupovala do závodu právě břeclavská čtyřka s kormidelníkem. Po vyrovnaném startu se přehnala po pravé straně lodi obrovská vlna, která zbrzdila a rozhodila naši posádku a posunula asi o jednu délku za vedoucí loď Maďarska. Po 300 metrech se na vedoucí loď znovu dotáhli a od této chvíle se svým soupeřům neustále vzdalovali.
V cíli byl rozdíl před druhou posádkou Maďarska 16 vteřin.

„Pro dorostence je to vlastně největší možný úspěch, kterého mohli dosáhnout. Kluci jeli dobře především technicky. Věřil jsem, že mohou vyhrát,“ chválil vítěznou čtyřku s kormidelníkem trenér Břeclavanů Josef Akai.

Hodinu po čtyřce startoval Martin Mikýsek v závodě skifařů. Díky vlnám byl závod plný zvratů, a pořadí veslařů se měnilo každých 200 metrů.
Mikýsek ve vlnách tvrdě bojoval se skifaři z Polska, Srbska a Maďarska a v těsném dojezdu zbylo na Martina čtvrté místo.

„Martin měl smůlu, že je lehčí, a tak měl na vlnách potíže. Jinak ale zajel velmi dobrý závod,“ komentoval Mikýskovu jízdu Akai.
Česká výprava dosáhla z jedenácti disciplín pětkrát vítězství a zvítězila v konkurenci šesti zemí v bodování národů před domácím Maďarskem, Polskem, Srbskem, Rakouskem a Slovenskem.
Zástupce Maďarského veslařského svazu poté předal naší výpravě pohár za celkové vítězství.

„Po prvních čtyřech disciplínách byli Maďaři docela naštvaní, protože všechny vyhráli Češi. Potom však začali také vyhrávat, takže potom byli spokojenější,“ smál se Akai.

Ještě ten den v pátek po závodech odjížděla břeclavská výprava do Prahy na slavné pražské Primátorky, kde dorostenci v sobotu ráno seděli opět v lodi v rozjížďkách osem.

Veslaři si připsali obrovský úspěch.

Josef Novotný, Michal Čejka