V den státního svátku sv. Václava se břeclavští veslaři zúčastnili Mistrovství ČR ve sprintu, které bylo vypsáno pro kategorie dorostu a starších veslařů. I přesto, že se závodilo pouze na pětisetmetrové trati, byly závody pro veslaře náročné, protože rozjížďky i finále se jely v jeden den.

V kategorii dorostenek se ve velmi dobrém světle předvedly Břeclavanky Markéta Nedělová s Marií Hlavinkovou, když dokázaly získat dva cenné kovy. První z nich představovalo stříbro z dvojskifu a stejného umístění dosáhly i na dvojce bez kormidelníka, kdy po dvou společných trénincích v této technicky náročné disciplíně dokázaly překvapit soupeřky a nakonec je dělila pouze desetina od vítězství.

Zlaté žně ve sprintu

Zlatého hattricku dosáhli i dorostenci SVK. „První zlato získala osma, do níž usedli Lukáš Helešic, Petr Rampula, Richard Rampula a David Halady společně se závodníky ČVK Pardubice. Druhý titul získal dvojskif Lukáš Helešic a Petr Rampula, kteří dokázali porazit letošní mistry republiky, a připravili tak pro ně první letošní prohru. Třetí zlatou medaili si vyjela párová čtyřka Lukáš Helešic, Petr Rampula, Richard Rampula a Kryštof Kouřil. Ti potvrdili, že patří mezi absolutní republikovou špičku," vyjmenovával největší úspěchy břeclavského oddílu jeho předseda František Pafkovič.

Do finále se z dorostenců ještě probojoval také Kryštof Kouřil na skifu, dvojka bez kormidelníka s posádkou Lukáš Košťál a David Halady, a nakonec nepárová čtyřka Richard Rampula, David Halady, Kryštof Kouřil a Lukáš Košťál. Všechny tři jmenované posádky skončily na 6. místě.

Jediná břeclavská juniorka Anežka Buzrlová usedla do osmy, se kterou v červenci zvítězila na Mistrovství republiky juniorů v Třeboni. A titul získala i ve sprintu.

„Další medaili pak do sbírky Břeclavským přidala ještě na dvojskifu, kdy s hodonínskou Konopovou dojely třetí. Třetí medaili, konkrétně bronzovou, vybojovala i na párové čtyřce ve společenství s Hodonínem, Olomoucí a Lysou nad Labem," popsal poslední medailové žně sezony Pafkovič.

Vzhledem k tomu, že až na jednu disciplínu, nebyly vypsané disciplíny pro lehké váhy, byl jediný zástupce Břeclavanů v mužské kategorii, Aleš Suský, nucený závodit za „těžké".

„Tou výjimkou byla zrovna čtyřka nepárová, do které Aleš usedl společně se závodníky Hodonína a získal s nimi bronzovou medaili," dodal Pafkovič. Na stejnou příčku poté dosáhli i na párové čtyřce a na dvojskifu s Josefem Akaiem dojel Suský na neoblíbené čtvrté pozici.

Druhý den na sprinty navazovalo finále Českého poháru družstev. V tom startovalo 36 nejlepších veslařských oddílu z celé republiky v jednotlivých disciplínách i jednotlivých věkových kategoriích.

Finále poháru

SVK Břeclav si oproti loňsku v celkovém pořadí zase o jedno místo polepšil, když skončil na deváté pozici. Loni byl desátý a předloni třináctý. „Je to pro nás zase krok kupředu. Nechali jsme za sebou desátou Duklu Praha, dvanácté LS Brno nebo šestnáctý Hodonín. Všechno jsou to bašty s kvalitní veslařskou základnou. Zase ale platí, že kdyby nás bylo v oddíle víc, mohli bychom být ještě výše," tvrdil trenér SVK Josef Akai.

V jednotlivých kategoriích skončili mladší žáci šestí v ČR, starší žáci jedenáctí, dorostenky desáté, muži třináctí a největším úspěchem bylo stříbro dorosteneckého týmu Břeclavanů, které předčil jen veslařský klub z Prahy-Smíchova. Přesto to je to nejlepší ocenění za jejich celoroční práci. Příští rok už budou tito dorostenci bojovat v kategorii juniorů.

PETRA PAFKOVIČOVÁ
MARTIN DANEŠ