Již od pátku probíhaly na Vltavě jubilejní 100. Primátorky ČSOB Pojišťovny. Ty se letos jely v netradičním termínu, neboť v červnu se nemohly konat kvůli povodním. Ale i v září měly staronového vítěze – osmiveslici Dukly Praha.

Ta měla ve finále dokonce trojnásobné zastoupení a nejrychlejší byla posádka složená ze dvou čtyřek bez kormidelníka, které reprezentovaly české veslování na letošním mistrovství světa v Koreji. Vítězství ve skifařském závodě získal letošní mistr světa Ondřej Synek a ve skifu žen kralovala bronzová ze světového šampionátu Mirka Knapková.

Ani Břeclavané se na Primátorkách neztratili, Slovácký veslařský klub měl své zástupce téměř ve všech kategoriích. Největší úspěch a vítězství zaznamenala dorostenka Marie Hlavinková v závodě osem dorostenek. Skifařské specialistky se spojily a utvořily silnou posádku, která nedala nikomu šanci, a s rozdílem pěti vteřin zvítězila.

Další úspěch v podobě druhého místa si vybojovala posádka Petr a Richard Rampulovi plus Lukáš Helešic s Jakubem Starnovským ve společenství s veslaři z Pardubic a Slávie Praha. Ti podlehli pouze společné posádce skifařských specialistů, kteří měli na tento závod speciální společné soustředění.

Senzační výsledek si vydobyl břeclavský skifař Aleš Suský, který v nejstarším závodě u nás, závodě o cenu Roslera Ořovského, bojoval společně ve finále s nejlepším skifařem planety Ondřejem Synkem. Dvanáct vteřin rozdíl mezi těmito skifaři a čtvrté místo je pro třiadvacetiletého Břeclavana úspěchem.

Mezi ženami startovaly dvě břeclavské juniorky, jelikož kategorie juniorek a žen je na Primátorkách tradičně spojená v závod společný, a proto je každoročně velmi silně obsazený.

Anežka Buzrlová startovala s kolegyněmi z reprezentačního kádru (posádkou Slávie Praha – pozn. red.) a Markéta Nedělová s posádkou Bohemians Praha. Lépe se vedlo osmnáctileté Buzrlové, která ve finále dojela na bronzové příčce. Markéta Nedělová se svou posádkou se po opravné jízdě dále nekvalifikovaly.

V hlavním závodě o Primátorský štít města Prahy startoval v akademické posádce Olomouce Josef Akai mladší, ale boj o velké finále byl pro tuto studentskou posádku nad jejich síly.

V kategorii mladších žáků mix byla složená osmiveslice z našich nejmladších Břeclavanů. Tereza Hlavinková, Magdaléna Novotná, Vlastimil Duchoň, Matěj Helešic a veslaři z LS Brno si přijeli pro třetí místo v této mládežnické kategorii.

Starší žáci Dalibor Neděla, Radim Dovrtěl a Jan Holbík ve společenství s veslaři z Uherského Hradiště a Hodonína se druhým místem v silné opravné jízdě nekvalifikovali do dalších bojů.

Další veslaři SVK startovali v závodě osem dorostenců. Bratři Ondřej a Jakub Klimovičovi s Matoušem Helešicem a dalšími dorostenci z Uherského Hradiště poprvé zažívali křest mezi vlnami pod Vyšehradem. Čtvrté místo z opravné jízdy ukončilo jejich další postup do semifinále.

V závodě veteránů si nevedl špatně ani Karel Vaněk, který zvítězil s veslaři z Olomouce a Ostravy v kategorii veslařů nad pětašedesát let.

Další veteránské zástupkyně břeclavského veslování Blanka Mikýsková a Slávka Kouřilová skončily v závodě osem kategorie na stříbrné pozici.

JOSEF NOVOTNÝ