Krátký, Šmerda, Jelen, Malík a Mikýsek. Tihle dnes vesměs dvacetiletí břeclavští veslaři zářili pod vedením Josefa Akaie na mládežnických regatách v letech 2009, 2010 a 2011 jako dorostenci a junioři.

Univerzálové

Jezdili na skifech, dvojskifu párové čtyřce i osmě a patřili k nejlepším v republice. Jak se ale přiblížil přechod do seniorské kategorie, zasáhla do jejich sportovního vývoje maturita a nyní i vysoká škola. A s tou často i odchod z Břeclavi.

„Většina může využít vysokoškolských klubů, které v poslední době vznikly v Hradci Králové a Pardubicích. Dlouhodobě působí veslařský klub v Ostravě a výhledově by mohli veslaři využít i zázemí v Brně, kde se o založení klubu stará bývalý veslař a lékař sportovců Tomáš Kára. Ten si přivezl z USA poznatky a zkušenosti s tamní ligou osem, kterou jezdí studenti vysokých škol po splnění tvrdých časových limitů," osvětlila další možnosti mladých sportovců členka SVK Břeclav Blanka Mikýsková.

„Na vysokou školu se teprve chystám, ale s veslováním jsem aktivně skončil již před dvěma lety, abych se lépe mohl soustředit na učení. Rekreačně teď vesluju velmi málo, naposledy na Břeclavské regatě, jen pro zábavu s kamarády. Uvažuji se znovu zapojit do veslování, ale tentokrát v Hradci Králové, kde budu studovat," potvrzuje slova Mikýskové Adam Šmerda.

Že závodit umí, dokázali mladí veslaři minulý týden. Po delší tréninkové přestávce si tyto „devadesátdvojky" zazávodily na osmě na nedávné Slovácké regatě. Přesto, že spolu netrénovali, dokázali o čtvrt lodi porazit jinou domácí osmu, na které jeli současní dorostenci Břeclavi.

Podobně jako Šmerda na tom byl i David Malík. „Kariéru jsem zakončil po mistrovství světa juniorů v roce 2010, kde jsem s Martinem Mikýskem získal čtrnácté místo. Důvodem byla celková únava a blížící se maturita. Celé ty dva roku jsem přemýšlel, že se ještě vrátím, protože mi vrcholový sport chyběl. Tento rok ale nastupuju na vysokou školu do, kde je teď nově založený univerzitní veslařský klub. Tam bych se rád pokusil o nějaký ten sportovní comeback. Škola je u mě ale na prvním místě, takže pokud by to studium vyžadovalo, o veslováním na vrcholové úrovni už bych se nepokoušel," říká Malík, který byl v roce 2010 s Mikýskem ocenění i v rámci ankety Sportovec roku.

Dospělí chybí

V břeclavském veslařském klubu ví, že vzdělání má přednost, a tak čekají, jak se situace s vysokoškoláky vyvine. Nikdo zatím z SVK nepřestoupil, ale proluky v tréninku už jsou u nich velké. Jediný seniorský závodník v břeclavském klubu je teď Aleš Suský, který je o dva roky starší, než výše jmenovaní.

„Věřím, že se kluci po studiích do Břeclavi vrátí a budou pokračovat v oddílu, ale nejen na vodě, ale třeba i jako funkcionáři klubu. Tak, jak je to jinde. Někdo po nás jednou bude muset převzít štafetu," dodává Mikýsková.