Za tropického vedra a silného větru se konalo MČR žactva a dorostu v Račicích. Nejpočetněji zastoupené kategorie zejména dorostenců potvrzují vzestup zájmu mládeže o veslování.

Motivací pro mnoho z nich je totiž boj o medaile na MSJ v domácím prostředí právě v Račicích, které se koná v roce 2010.
Náročný dvoudenní maratón rozjížděk a semifinále vyvrcholil finálovou účastí devatenácti břeclavských lodí a ziskem pěti titulů mistrů ČR.

První si vyveslovala ve čtyřce dorostenka Petra Pafkovičová ve společenství moravských klubů. Vítězně projel cílem také skifař mladší žák Petr Rampula.
A společně s jeho bratrem Richardem zvítězil také na dvojskifu. Pro další titul si s přehledem dojeli na čtyřce s kormidelníkem starší žáci Roman Pafkovič a Tomáš Svoboda ve společenství s Olomoucí.

V pořadí pátý titul pro břeclavské barvy vyhrál dorostenec M. Mikýsek ve čtyřce párové ve společenství moravských klubů, když ve finále porazili favorizovanou reprezentační loď.

Mikýsek získal ještě sice nepopulární, ale cenné čtvrté místo z padesáti skifařů ČR. Další cenný kov- stříbro- si odvezl starší žák Jakub Starnovský ve skifu a malým odstupem na vítěze potvrdil své letošní zlepšení v této disciplíně.

Další stříbro vybojovali dorostenci M. Malík, J. Akai, J. Krátký na osmě ve společenství brněnských klubů. Bohužel břeclavská dorostenecká čtyřka tentokrát nedosáhla na medaili kvůli zdravotní indispozici člena posádky.

Sbírku medailí doplnily skifařky Iveta Horáková a Petra Martínková. I když každá finálová účast již byla úspěchem, přesto 6. místa čtyřek párových žáků L. Košťál, J. Ručka, L Helešic, R. Rampula a žaček I. Horáková, M. Akaiová, R. Bolečková, D. Nováková tyto závodníky nepotěšila, protože k nim přispěly technické problémy na lodi. Další finálové body zajistili 5. místem žačky Akaiová, Nováková na dvojskifu a dorostenci M. Petrjanoš a L. Jelen na osmě.

Skifaři mladší žáci L. Košťál a R. Bolečková vyhráli B finále a obsadili ve své 1. závodní sezoně celkově 7. místo Dvojskif žaček A. Švédová, K. Káňová stejně jako dorostenky E. Káňová, E. Sítková na dvojce dojely v B finále shodně na 4. místě.

Břeclavští tak dosáhli jednoho z nejlepších výsledků, který je podložen nejen tréninkovým úsilím mladých veslařů, ale také prací jejich trenérů a samozřejmě všech, kteří se starají o zázemí SVK.

Blanka Mykýsková