Ukrajinské tenistky, které se po vzájemných zápasech proti Ruskám či Běloruskám rozhodly nepodat svým sokyním ruku, se v minulosti setkaly s pískotem z tribun. Na Wimbledonu diváci bučeli i na Bělorusku Viktorii Azarenkovou, která rovněž nepřišla k síti, protože věděla, že jí ukrajinská protivnice ruku nepodá.

Kanadský hokejista Brendan Leipsic (na snímku v dresu Magnitogorsku) získal ruské občanství
Tlačenice u Putinových vrat. Západní hokejisté chtějí být Rusy, větří miliony

S originálním řešením přišli pořadatelé turnaje ve Washingtonu. Ti chtěli předejít podobným reakcím jako třeba na šermířském mistrovství světa, kde byla diskvalifikována ukrajinská šeřmířka Olga Charlanová, která odmítla podat ruku své ruské soupeřce. Už dopředu proto vydali jasné stanovisko.

„Na konci tohoto zápasu si hráčky nebudou podávat ruce. Vzhledem k okolnostem děkujeme za respekt k oběma sportovkyním během utkání i po jeho skončení,“ stálo už před vzájemným zápasem prvního kola mezi Elinou Svitolinovou a Viktorií Azarenkovou na světelné tabuli na kurtu.

Svitolinová s prosbou uspěla

Pořadatelé Wibledonu odmítli chování tenistek oficiálně vysvětlit, Svitolinová tak uspěla až o pár týdnů později. „Požádala jsem WTA, aby toto naše rozhodnutí respektovali. A oni mi vyhověli,“ řekla Ukrajinka, která je aktuálně na 28. místě ženského žebříčku WTA.

Osmadvacetiletá rodačka z Oděsy nakonec Azarenkovou porazila 7:6 a 6:4, obě tenistky po posledním míčku zamířily rovnou k rozhodčím. Fanoušci celou situaci vzali neutrálně, oběma hráčkám tleskali, někteří přitom mávali ukrajinskými vlajkami.

Předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval
Rusko a Bělorusko na OH v Paříži? Spadne klec. Pozvánka nepřijde, tvrdí Kejval

Všeobecné nadšení ale nesdílela Azarenková. „O kolik? O osmnáct měsíců? Ale je mi to jedno. Jak dlouho o tom ještě budeme pořád dokola mluvit? Zajímá tohle téma ještě vůbec někoho?“ rozohnila se bývalá světová jednička.

A jak bude podobná situace probíhat do budoucna? Podle agentury AP ještě není jasné, jestli se tento krok bude opakovat i na dalších turnajích pod hlavičkou WTA.