„Byl to horký závod. Díky tomu, že už jsem ho jel vícekrát, tak jsem si to udělal, jak jsem potřeboval. Jel jsem stále vpředu a v závěrečném spurtu jsem věděl, že už mě nikdo neohrozí," popsal vítěz Zdeněk Mlynář, který je známý svými výbornými spurty.

Mlynář byl ve skupině tří závodníků, která ostatním ujela. Později k nim přibyli ještě další dva. Do cílové pásky tak mířila pětice jezdců.

„Ke konci už nebylo potřeba nijak spěchat. Trochu se taktizovalo. Ti dva nás dojeli, ale věděl jsem, že ve spurtu s nimi nebudu mít problém," dodal Mlynář.

Do cíle dojížděli závodníci ulepení od potu a prachu. Některým teplo způsobilo problémy.

„Lidé si dali říct a dodržovali pitný režim. Každý ale teplo snáší jinak, a tak bylo kolem osmi případů, kdy závodníci mírně kolabovali. S tím pomohla záchranná služba a nikdo neměl vážnější problém. Úraz jsme měli jeden, a to zlomenou klíční kost. Jinak závod proběhl bez vážnějších problémů. Lidé si pochvalovali malou změnu trasy," přiblížil pořadatel Jan Vala.

Třicetistupňové vedro bylo velkým soupeřem většiny cyklistů. Přesto měl závod úroveň. Na druhém místě za Mlynářem dojel Jiří Křivánek z Cyklopointu Hatě. Třetí byl jednatřicetiletý Břeclavan Milan Bachman, který na vítězného Mlynáře ztratil jen sekundu.

„Zdeněk je profík, byl skvěle připravený a v závěrečném sprintu měl nejvíc sil. Já jsem zkoušel aktivně závodit ve vrchařské prémii, rozdělil jsem peloton na skupinky. Pro úspěch jsem udělal maximu, takže mě medailová pozice těší," tvrdil Bachman.

Závod si z volné chvíle a z dobrého pocitu z pohybu střihl i čtyřicetiletý Břeclavan Robert Helešic. Jeho sportovní doménou je sice squash, ve kterém hraje první ligu, ale ukázal, že ani kolo mu není cizí. Cílem sice projel jako 360. v pořadí s časem 2:09:43 hodiny, ale o ten tu primárně nešlo.

„Ještě než jsem začal hrát squash na takové úrovni, tak to jsem jezdil více závodů ročně. Jak začaly squashové tréninky, tak jsem jezdit přestal. Teď chci zase začít, tak jsem si chtěl otestovat formu. Ale nebyl to dobrý nápad, bylo úmorné vedro a všude se prášilo. Měl jsem na víc, ale kolem čtyřicátého kilometru jsem dostal křeče, takže jsem závod jen dojížděl. Jako úspěch to rozhodně neberu, ale když si řeknu, že jsem předjel tisíc tři sta dalších závodníků, tak to není tak špatné," zamýšlí se Helešic, který podle vlastních slov pojede tento rok ještě otestovat pořádné kopce v Beskydech.

Na Vinařskou padesátku se mohou cyklisté těšit i příští rok. „Čtrnáctý ročník bude znovu první prázdninovou sobotu. Někde závodníků ubývá, ale o náš závod je zájem pořád," poznamenal Vala.

Konečné pořadí v cíli (50 km):

1. Zdeněk Mlynář 1:34:21.5 hodin
2. Jiří Křivánek 1:34:22.2
3. Milan Bachman 1:34:22.5
4. Václav Holuba 1:34:23.8
5. Milan Fajt   1:34:26.5