Ještě před hlavním závodem se uskutečnil Běh s Andílkem pro nejmenší děti a jejich rodiče, které ho se zúčastnily téměř dvě desítky malých capartů. Někteří brali tento závod opravdu vážně a bojovali do posledního metru, jiní byli rádi, že jim do cíle pomohla maminka či tatínek. „Z dětí mám velkou radost,“Přišly, proběhly se s Andílkem nebo s rodiči, zazávodily si, dostaly diplom. Prostě přesně tak, jak jsem si to představovala,“ svěřila se ředitelka závodu Iva Matějíčková

Role startéra se stejně jako v loňském roce ujal starosta města Luboš Kuchynka, kterému jsme připomněli jeho loňský slib, že se letos postaví na start. „Sice jsem loni slíbil, že letos poběžím, ale taky jsem to podmínil trochu teplejším počasím. Moje průdušky by tuto zimu asi nevydržely bez úhony. Takže pokud pořadatelé příští rok zajistí teplotu kolem nuly, můj slib, že se postavím na start trvá,“ dušoval se Kuchynka.

A pak už více jak třicet závodníků ve čtyřech kategoriích vyrazilo na trať bojovat s metry a vteřinami. „Závodníků je zhruba stejně jako loni, takže jsme spokojeni. Jsme rádi za každého, kdo se v takovéto zimě postaví na start,“ konstatovala spokojeně Iva Matějíčková poté, kdy na trať vyběhli všichni závodníci.

Už první kopeček dal mnohým závodníkům pořádně zabrat a tak se startovní pole velice brzy roztáhlo. Na trati bojovali spíš jednotlivci sami se sebou než nějaký balík běžců. Délka tratě byla stejně jako loni 6,6 km, průběh tratě se ale změnil. „Chtěli jsme se letos kvůli bezpečnosti vyhnout hlavní silnici a tak jsme trochu změnili trasu. Běží se dvě kola vesměs po místních komunikacích,“ vysvětluje změnu trasy Iva Matějíčková.

Už po prvním kole bylo jasné, že o vítězství v závodě budou bojovat zejména dva běžci v kategorii do 40 let: Tomáš Steiner z Vyškova a Robert Míč z Kuřimi. Jejich vyrovnaný boj však nedošel závěrečného vyvrcholení v očekávaném finiši na cílové rovince. Druhý jmenovaný měl nezaviněnou kolizi těsně před cílem a tak pořadatelé vyhlásili jako vítěze oba závodníky. Jako třetí absolutně pak doběhl za touto dvojicí vítěz kategorie nad 40 let Petr Bětík.

„Mám sice raději teplejší počasí, které mi vyhovuje víc, ale dnes se to celkem dalo,“ prohlásil v cíli Tomáš Steiner. „Spíš než zima mě trápil povrch tratě. Hodně to klouzalo a místy jsem měl co dělat, abych to zvládl. A musím uznat, že nebýt té kolize, asi by vyhrál můj soupeř.“

Úctyhodný výkon podala nejrychlejší žena Marie Hynštová z Vyškova, která závodila v kategorii nad 40 let. Do cíle doběhla v absolutním pořadí na desátém místě a nechala za sebou celou řadu kvalitních běžců. V kategorii do 40 let pak byla nejrychlejší Magda Krejčová.

„Zima byla pořádná. Skoro nemohu mluvit, jak mám zmrzlou pusu. Ale běželo se mi dobře. Na takovéto podmínky jsme zvyklí,“ řekla nejrychlejší žena závodu Marie Hynštová.

Výsledky 2.ročníku Vánočního běhu městem Hustopeče ( 6,6 km):

Muži A

1. Tomáš Steiner a Robert Míč 23:09 min.

3. Robin Vohlídal 25:21 min.

Ženy A

1. Magda Krejčová 34:01 min.
2. Jolana Bohdálková 38:26 min.
3. Veronika Lengálová 41:03 min.

Muži B

1. Petr Bětík 23:58 min.
2. Jiří Slavík 27:16 min.
3. Jaroslav Jurča 27:59 min.

Ženy B

1. Marie Hynštová 29:23 min.
2. Lenka Slabáková 31:35 min.
3. Radmila Vrbová 39:12 min.