Za měsíc osmnáctiletý atlet má za sebou prodloužený víkend snů. Ve čtvrtek opanoval laťku juniorů v Banské Bystrici, v neděli zopakoval totéž v Třinci. Mezitím ještě získal titul Talent roku na Břeclavsku. Na Slovensku pak skočil 205 centimetrů, ve Slezsku čtyři další přidal. „S tím jsem spokojený. Ale další výška 212 už odolala. Byl by to můj osobní rekord. Jenže laťka těsně spadla," prohlásil student brněnského Sportovního gymnázia Ludvika Daňka.

Radikální změna

Vodák patří do tréninkové skupiny někdejšího juniorského vicemistra světa Svatoslava Tona. „Ondra určitě talent je. Teď pracujeme na technice skoku, což je u něj docela radikální změna. Naštěstí se učí velice rychle," uvedl účastník athénské olympiády v roce 2004.

Změna stylu neznamená, že by Vodák skákal špatně. Jen by neměl šanci vytěžit ze svého těla maximum. „Má 180 centimetrů a víc už mít asi nebude. Takže nemůže mít techniku jako třeba Jaroslav Bába nebo další vysocí atleti. Místo toho musí prodat rychlost a sílu. Jako to dělal třeba Stefan Holm," zmiňuje Ton legendárního Švéda, se kterým se v první dekádě tohoto století utkával.

Do Holmových a Tonových výkonů v dobách největší slávy má Vodák zatím daleko. V této sezoně hodlá překonat laťku 216 centimetrů. „Tuto výšku musím dát, abych se aspoň zúčastnil mistrovství světa do devatenácti let," vyhlíží Vodák červencovou akci v polské Bydhošti.

K té je zatím daleko. Do té doby jej čeká řada jiných akcí a hlavně tréninků. „Za poslední rok ohromně změnil přístup k tréninkům. Je to pro něj docela obtížné, protože kvůli změně stylu musel dočasně slevit z absolutních výšek. Ale ví, co chce," pochválil Ton svého svěřence.

Oba se objeví i v sobotu na Hustopečském skákání. „Určitě mě přijede podpořit rodina i kamarádi," těší se Vodák na tradiční jihomoravskou akci.

I tady chce potvrdit vzrůstající formu. „Chci pak na halovém mistrovství republiky uspět i ve výšce i trojskoku. A rád bych narušil pořadí i mezi dospělými o týden později," doplnila naděje břeclavské atletiky.