Pro obě jde o první zahraniční angažmá, do kterého vyrazily po několikaletém působení v brněnském družstvu. I proto se před odchodem do Francie v hráčkách mísilo natěšení se strachem. „Nevěděly jsme, jak nás trenéři a hráčky přijmou. V klubu se nám ale hned od začátku snažili vytvořit moc hezkou atmosféru. Holky byly hrozně milé, takže jsme se cítily jako doma,“ rekapituluje Bukovská, která je rodačkou z Valtic na Břeclavsku.

Jejich klub sídlí na jihu Francie jen kousek od Středozemního moře, proto si mohly od prvních dní vychutnávat krásy tamního prostředí. „Nevolejbalových zážitků byla spousta. Od krásného počasí, měst, pláží a moře až po to, že na jihu Francie na podzim místo vlašských ořechů padaly ze stromů mandle. Každý pátek ráno jsme s Buky chodily v naší vesničce na trhy se zeleninou. Prodavači už nás po čase znali a někdy nám dávali i pár věcí zadarmo,“ usmívá se Koulisiani.

Zážitků mohlo být ještě víc, české reprezentantky však byly omezené v cestování. „Bohužel se nám nepodařilo získat řidičák, jinak bychom asi cestovaly víc. Často jsme alespoň jezdily autobusem,“ nastiňuje Bukovská.

Do Francie však vyrazily primárně za volejbalem. A rychle se musely srovnat s nárůstem kvality oproti české extralize. „Řekla bych, že volejbal ve Francii je mnohem rychlejší a přesnější než u nás. Každou nevynucenou chybu soupeř hned potrestá. Pro mě, jako blokařku, byl hlavní přínos právě v rychlosti hry,“ poznamenává Koulisiani.

V nejvyšší francouzské soutěži aktuálně vrcholí čtvrtfinálové série play-off, do nich už však české hráčky nezasáhly. Celek z Venelles skončil těsně za hranou vyřazovacích bojů, s devátým místem nepanovala úplná spokojenost. „Všechny jsme doufaly ve víc. Konečné umístění jsme ale braly vesměs dobře, alespoň je motivací skončit v budoucnu na lepší příčce,“ předesílá blokařka s řeckými kořeny.

Právě zkušenosti z nováčkovské sezony ve Francii hodlají obě hráčky využít v následujícím ročníku, ve kterém už budou vědět, co mohou očekávat.

A třeba do té doby vypilují i znalosti francouzštiny. „Není to úplně nejlehčí jazyk a určitě v ní máme ještě co dohánět. V týmu jsme sice mluvily anglicky, jinde ale moc lidi anglicky neumí. Takže třeba na trzích to byla často i veliká řeč tělem,“ dodává Bukovská.