Tým dobřichovického Sokola byl v tabulce před hostující Lokomotivou s náskokem pěti bodů. Jednalo se tedy o přímý souboj sousedů v tabulce, takže v případě plného bodového zisku hostů mohla Lokomotiva v tabulce Dobřichovice přeskočit. A tak se nakonec i stalo.

„Před večerním zápasem jsme ale podobné úvahy v hlavách vůbec neměli. Spíše nás trápila skutečnost, že jsme musely v Dobřichovicích vybojovat čtyři body, aby se vyhnuly nepříjemné baráži o účast v příštím ročníku první ligy. Předpokládali jsme totiž, že České Budějovice uhrají plný počet bodů," tvrdil trenér Břeclavanek Ivan Rylich.

Jeho tým povzbuzený minulotýdenní výhrou nad vedoucím týmem z Rokycan, přijel do Dobřichovic v plné sestavě, dobře naladěný a koncentrovaný na nejdůležitější zápas sezony.

Klacky pod nohy

I domácí se na toto poslední dějství sezony dobře připravil. „Svou sestavu posílili o hostující extraligové volejbalistky ze Slavia Praha. Ale přichystali si pro nás i další překážku. To když pro zápas použili jinou značku míčů. Běžně používanou značku Gala nahradil míči značky Molten, na které nejsme zvyklí," popisoval nástrahy břeclavský kouč. Toho také zarazilo, když se v zázemí domácího klubu objevil asistent trenéra Českých Budějovic. Bylo znát, že nebylo žádoucí, aby Lokomotiva zvítězila.

Nakonec ale bylo vše jinak. První zápas začal za burácejícího zvuku domácích bubnů, který neutuchal po celou dobu utkání. „V hale nebylo slyšet vlastního slova, což znesnadňovalo koučování. První set byl vyrovnaný až do samotné koncovky, v níž byli šťastnější domácí a vyhráli 25:22. Tato ztráta setu ale hostujícím týmem neotřásla, ba naopak," poznamenal Rylich.

Do druhého setu břeclavské ženy vstoupily na výbornou, hrály pozorně a zaslouženě vyhrály 25:22. Rozhodující pro vývoj celého utkání se ukázala třetí sada. V ní si žádný ze soupeřů nedokázal vytvořit bodový náskok. Tento boj pokračoval daleko nad rámec běžných pětadvaceti bodů. V tomto nervy drásajícím souboji předvedly větší touhu po vítězství hostující Břeclavanky a vyhrály těsně 30:28.

Povedená změna

Veledůležitý zisk třetího setu volejbalistky Lokomotivy uklidnil. „Za stavu 17:14 se nám podařilo střídání. Na podání vystřídala Simonu Holečkovou Tereza Fialová. Podání této nové hráčky na palubovce dělalo domácím Sokolkám velké problémy. Od tohoto okamžiku naše holky na palubovce zcela dominovaly," potvrdil kouč Lokomotivy. Hosté vyhráli čtvrtý set jasně 25:15 a získali důležité tři body. Protože ale vyhrály i České Budějovice, hrozba baráže dál trvala.

Břeclav tak potřebovala uhrát nejméně jeden set, ale pro větší jistotu jeden bod. „Takové dohady jsme si ale nepřipouštěly, chtěly jsme za každou cenu vyhrát celý zápas, a tím přeskočit v tabulce ještě i domácí Dobřichovice," hecovala smečařka Tereza Hunkařová.

Vývoj druhého zápasu byl přesnou kopií toho prvního. Domácí vyhrály první set, ale poté už se radovala ze zisku sad jen Lokomotiva. Tvrdý boj zavládl opět jen ve třetím setu, kdy v koncovce vyhrály Břeclavanky 26:24. I druhý zápas skončil 3:1 pro Lokomotivu a na palubovce vypukla nefalšovaná radost.

Nejlepší na konec

Břeclavský tým dokázal téměř nemožné. Z Dobřichovic si odvezl plný počet bodů. Tím se zbavil barážového ohrožení a předstihl Dobřichovice. V tabulce skupiny o udržení skončil třetí a celkově tedy na devátém místě.

„Holky předvedly v Dobřichovicích nejlepší kolektivní výkon sezony. Prokázaly fyzickou i psychickou odolnost a zaslouženě odjížděly domů spokojené," dodal Rylich .

TJ Sokol Dobřichovice – TJ Lokomotiva Břeclav

1:3 (22,–22,–28,–15) a 1:3 (21,–17,–24,–16)

Sestava Lokomotivy Břeclav: nahrávačky – Lucia Slobodová a Petra Dubinová, smečařky – Tereza Hunkařová, Simona Holečková, Veronika Čuňočková a Tereza Fialová, blokařky-Šárka Rylichová, Ivana Lucká a Romana Lucká, diagonální hráčka – Veronika Šnellyová, libero týmu – Hana Moláková.

Trenérem v těchto utkáních byl Ivan Rylich s asistenty Davidem a Janou Šánovými