Nejpopulárnější český triatlon na ironmanské vzdálenosti v okolí Otrokovic už v sobotu opět určí mistry České republiky. Za osmnáct let fungování řešil jeho tvůrce mnoho úskalí. „Chodily nám výhrůžné e-maily, že někdo bude závod sabotovat, dá nám rýsováčky na trať. Pak trnete hrůzou, aby se nikomu nic nestalo. Už jsme i podávali trestní oznámení na neznámého pachatele, abychom byli krytí. Demokracie nás dohnala k tomu, že si každý myslí, že všechno může. Jenže to není věc nějakého Franty Vomáčky, který je zvyklý po jedné cestě jet do obchodu a nechce se mu na druhou o tři kilometry delší,“ popisuje Daněk.

Skoro celý rok připravuje závod ve dvou lidech, podobně jako Tomáš Petr s Petrem Keclíkem chystá Czechmana. „Nejdramatičtější komplikace jsou s uzavírkami a povoleními. Před dvěma lety jsme si vše podali dost dopředu, ale pak dělníci totálně rozkopali silnici a žádosti jsme museli dělat znovu. Nikdo ve finále neví, co se stane, je to taková divočina,“ říká Petr.

Petr Soukup.
Jídlo při triatlonu? Kotopulu vozí rýžové koule, Soukup spoléhá i na teplý vývar

Před dvanácti lety začínal Czechman v Mělicích, přibližně deset kilometrů západně od současné lokality, kdy se plave v písníku Hrádek. „Tam byl hrozný problém s uzavírkami kvůli mostům přes řeky, protože totálně znemožní pohyb lidem. Náš cíl je běžný život co nejmíň omezit, proto jsme se přestěhovali. Intenzivně jsem bojoval o to, abychom trať dostali na konec dálnice D11, když nebyla dotažená. Jsem přesvědčený, že závod na dálnici omezí co nejmíň lidí a bude nejbezpečnější, ale nedivím se, že úředníci o tom nechtějí ani slyšet, když jsou takové komplikace v dopravě,“ uvědomuje si Petr.

Seriál Jak na triatlon
Deník Rovnost ve spolupráci se společností Triexpert nabízí svým čtenářům nový seriál s názvem Jak na triatlon. Věnuje se stále oblíbenějšímu sportovnímu odvětví, které spojuje tři různé disciplíny: plavání, cyklistiku a běh. Z původních deseti jej díky návrhům dalších témat rozšíříme na dvacet dílů. Dozvíte se mimo jiné, jak si správně vybrat typ závodu, jak ideálně rozvíjet kondici, dočtete se o vhodné výživě, správném cyklistickém posedu, výběru materiálu či možnostech regenerace. Pravidelný seriál najdete na stránkách Deníku Rovnost každý čtvrtek. Pokud máte tipy na témata, která vás o triatlonu zajímají, pište na e-mail jaroslav.kara@denik.cz.

Vytyčit vhodnou cyklistickou trať pro triatlon představuje největší úskalí. „Čím víc zatáček a kopců, tím hůř, protože vzniká větší nebezpečí, že přemotivovaný závodník to někam pošle. Máme trať relativně rovnou, ale zabezpečit cyklistiku je velký oříšek,“ přikyvuje Daněk.

Obtížně vypadá stavba plavecké části, ovšem s profesionálními potápěči mají pořadatelé Czechmanu hotovo za dvě hodiny, byť hloubka místa dosahuje až deset metrů. „Při prvním ročníku na Hrádku natloukli na dno dvě kotvy, k nim karabinami připevní obracecí bójky. Letos poprvé za devět let jednu nenašli, patrně kvůli kalnější vodě, což způsobí i pyl nebo vítr. Navádějící bójky jsou na dně pouze zatížené,“ objasňuje Petr.

Samostatnou kapitolu pak tvoří triatlonisté. První ročník Moraviamanu absolvovalo pouze 38 závodníků, zatímco v sobotu jich bude na startu pět stovek. „Dřív jsem osmdesát procent lidí znal a věděl, kdo dělá problémy na kole, hákuje. Teď závodí jiná generace a jako v jakémkoli sportu se najde určité procento lidí, kteří řeší hlou-posti. Nebudeme říkat, že triatlon dělají jen super lidi, většina však bývá pohodová. Chce to dokázat, závod si užít. Jen někteří, když jim to nejde, vidí chybu všude jinde než v sobě a vlastní přípravě,“ podotýká Daněk.

Triatlonista Filip Ospalý.
K ironmanu vede aspoň pět let tréninku, míní zkušený triatlonista Ospalý

Oba populární závody potřebují obdobný počet dobrovolníků, okolo 180. „Šedesát až sedmdesát lidí zajišťuje cyklistiku, asi dvacet se motá kolem běhu, občerst-vovačky spolknou až sedmdesát lidí, skupiny mají své šéfy,“ sčítá Petr. Na Czech-mana pak dohlíží deset až dvanáct rozhodčích.