Úroveň tradičního výškařského mítinku v Hustopečích nesnížila ani neúčast hvězdné Chorvatky Vlašičové, která kvůli drobnému zranění nepřijela. V obou hlavních kategoriích padly rekordy mítinku a zároveň nejlepší světové výkony letošní halové sezony. Z Hustopečí odjíždí ověnčena vavříny Ukrajinka Vita Palamarová, která překonala stejně jako druhá Němka Friedrichová hranici 199 cm. Takovou výšku před nimi žádná žena na území České republiky dosud v hale neskočila.

Na bronz dosáhla skokem 195 cm česká reprezentantka Iva Straková. „Takový vstup do sezony jsem určitě nečekala. Měla jsem trošku problémy kvůli povrchu. Ze svého klubu jsem zvyklá na tvrdší. Že si ale vybojuju olympiádu, mě vůbec nenapadlo,“ prohlásila po závodě Straková, která splnila ostrý limit pro letní hry v Pekingu.

Ještě dramatičtější byl souboj mužů. Po krásné bitvě se švédskou nadějí Thornbladem se nakonec radoval Rus Ivan Uchov, který na třetí pokus překonal 236 cm. Stříbrný Švéd skočil o dva centimetry méně. Posledním skokem se navíc Uchov pokoušel zdolat 241 cm, čímž by se zařadil na třetí místo historických tabulek. Po porvním nezdařeném pokusu však vzdal a tím celý mítink ukončil.

Z českých zástupců byl nejúspěšnější Svatoslav Ton, který výkonem 227 cm splnil B-limit pro olympiádu v Pekingu. „Mám natrénováno, ale v závodě zatím převládala síla nad technikou,“ poznamenal brněnský odchovanec.

Bronzový z olympiády v Aténách Jaroslav Bába nebyl po zranění ještě ve stoprocentní formě a skončil šestý s výkonem 224 centimetrů. „Zranění už jsem necítil. Chyběla mi ale technika, tu jsem ještě nestihl pořádně natrénovat,“ omlouval se po závodě Bába.
Třetí ze silného českého tria Tomáš Janků kvůli potížím s křečí ve stehně při rozcvičení nakonec do závodu nezasáhl.