Schválně si zkuste představit, že jste se stali šíleným doktorem Frankensteinem a rozhodli jste se v laboratoři sestavit ideálního tenistu. Co by byl zač? Měl by Nadalův forhend a hru od základní čáry, Federerův bekhend a eleganci, Djokovičův pohyb a returny, Samprasovo podání a McEnroeovu schopnost bavit (a dráždit) davy? Těžko říct.

Je tu ale druhá možnost – opustit laboratoř a jít se podívat, jak hraje Carlos Alcaraz.

Markéta Vondroušová na snímku z roku 2017, kdy vyhrála první titul na okruhu WTA
Pohlreich miluje tenis a klaní se Vondroušové. Za chybu v Ano, šéfe se omluvil

„Upřímně řečeno, proti takovému tenistovi jsem ještě nehrál,“ uznale pokyvoval hlavou Novak Djokovič po prohraném finále Wimbledonu. Teprve dvacetiletý Španěl mu zisk osmého titulu na londýnské trávě nedovolil. „Djoker“ přitom lépe než kdo jiný ví, jaké to je hrát s nejlepšími tenisty historie, ostatně sám je jedním z nich. „Roger a Rafa mají každý své silné i slabší stránky, ale Carlos je neskutečně komplexní hráč s úžasnou schopností adaptovat se.“

Ano, ani Djokovič si nemohl nevšimnout (ve finále to měl ostatně doslova z první ruky), že Alcaraz v sobě spojuje to nejlepší z „velké trojky“. Mezi fanoušky a experty se o tom ihned začalo mluvit. A něco na tom je.

Roger Federer, Rafael Nadal a Novak Djokovič = Carlos Alcaraz? „S tím bych souhlasil. Má to nejlepší ze všech tří tenisových světů,“ uznal srbský bohatýr. „Má španělskou býčí mentalitu a bojového ducha s neuvěřitelnou obranou, což známe od Rafy. A vidím hodně podobností s mým bekhendem,“ vypočítával Djokovič.

Příklad pro mladé tenisty

Nezbývá než připomenout otázku, která se v posledních letech vracela s neodbytností obzvlášť dotěrného bumerangu: je tu konec éry velkého Srba? Jde o definitivní nástup mladé generace na uprázdněný trůn?

Tunisanka Ons Džabúrová prohrála i své druhé wimbledonské finále
Třicet let starý příběh ožil. Utrápená Džabúrová připomněla slavný pláč Novotné

Samotného novopečeného wimbledonského šampiona tento problém moc nepálí. „Abych pravdu řekl, vyhrál jsem ten titul pro sebe, ne pro tenisovou generaci,“ poznamenal Alcaraz s věcností člověka, který ví, co obnáší dostat se na vrchol. „Ale je pravda, že pro další mladé hráče může znamenat hodně, když mě viděli porazit Novaka v jeho nejlepší formě. Mohou si uvědomit, že i oni mají schopnosti to dokázat.“

Časy se mění. Federer už kariéru ukončil, Nadal se k tomu podle všeho odhodlá napřesrok. Djokovičovi je třicet šest let, byť prohlašuje, že se cítí o deset let mladší. Jeho aura šampiona pořád budí respekt i hrůzu, jenže Alcaraz ji dokázal narušit. Vždyť „Novak Veliký“ prohrál na wimbledonském centrkurtu poprvé od roku 2013.

Sestřih mužského finále Wimbledonu 2023:

Zdroj: Youtube

Na druhou stranu nelze čekat, že vítěz třiadvaceti grandslamů složí jen tak zbraně. Ze statistik vyplývá, že Djokovič v posledních pěti sezonách prohrál z dvaapadesáti mačů proti soupeřům mladším třiadvaceti let pouhých osm. Je velmi pravděpodobné, že do budoucího muzea svých trofejí ještě nějaký ten pohár přidá.

Nebo žezlo definitivně převezme Alcaraz? „Má všechno, co je potřeba pro dlouhodobou výkonnost a úspěšnou kariéru na všech površích,“ řekl sám Djokovič. Mladý Španěl o budoucích metách raději moc nemluví. Místo slov dává přednost činům. A už se chystá na obhajobu loňského titulu z US Open.