Od ranních hodin se tam scházejí nadšenci z Břeclavska i širokého okolí, kteří se hodlají postavit dané výzvě. Během maximálního limitu dvou hodin mají uplavat 600 metrů v Dyji, zvládnout 30 kilometrů na kole a 5 kilometrů během. Počasí je přitom 
k účastníkům více než milosrdné, v dopoledních hodinách těsně před startem je dvacet stupňů a obloha bez mraků.

V duchu si říkám, že účast je velmi slušná, a mou domněnku potvrzuje organizátor Petr Sudín. „Letos máme rekordní počet závodníků, přihlásilo se nám 99 zájemců, 63 do soutěže jednotlivců a devět štafet, většinou po třech lidech," libuje si Sudín a pokračuje. „Hodně pomohlo počasí. Spousta lidí se přihlásila až na místě," zmiňuje pořadatel. Právě i kvůli množství lidí, kteří se hlásí na poslední chvíli, se start o několik minut zpožďuje.

výsledky
- Závod jednotlivců: 1. Pavel Franc 1:10:56, 2. Aleš Suský 1:10:58, 3. Jiří Kubíček 1:13:08.
- Závod štafet: 1. Mladá krev 1:07:48, 2. Monty Triatlon 1:15:30, 3. IRO Hodonín 1:16:17.

Plavecká dominance

Téměř stohlavé startovní pole se vydává v plavkách směrem ke startu v řece Dyji. Několik nesmělých kroků směrem do vody, přivyknutí na teplotu a závod pomalu začíná. Rodinní příslušníci, kteří přišli podpořit své blízké, se rychle přesouvají směrem k místům, kde budou plavci nasedat na kolo a většina z nich se nestačí divit.

Nejrychlejší účastník totiž rozplaval vlastní závod, když má snad padesátimetrový náskok na dvojici pronásledovatelů. „To je něco," slyším nejčastěji z přihlížejícího davu, který se pomalu soustřeďuje do míst, odkud budou plavci vylézat z vody.

Lídr závodu Luboš Gošek právě doplaval s působivým náskokem více než dvou minut. Teď rychle obléci cyklistický dres, naskočit na kolo a vydat se na třicetikilometrovou trať přes Lednici i Valtice zpátky do veslařského klubu. Postupně vodu opouští další 
a další závodníci. Po zhruba půl hodině ruch kolem kol utichá. Ještě jednou se vrací účastníci do prostoru startu a cíle, když odkládají kolo a vydávají se na trasu běžecky.

Těsný finiš i zmatek

Nastává klid před bouří. Ta přichází, když jako první doráží do cíle po hodině a sedmi minutách od startu domácí atlet Roman Paulík, který dovedl štafetu s názvem Mladá krev do cíle na prvním místě. Za malou chvíli se k cílové pásce přibližují dva nejrychlejší sportovci ze závodů jednotlivců.

Jako první finišuje Pavel Franc z Brna s titěrným náskokem dvou vteřin na domácího Aleše Suského.Vítěz překonal dosavadní traťový rekord, který nově stanovil na 1:10:56. Po závodě ovšem přidává několik připomínek. „Měl jsem problém při plavání, protože jsem zapomněl plavecké brýle. Jinak voda byla skvělá. Trochu mě navíc zaskočilo, že jsme se museli na kole vyhýbat projíždějící dopravě, občas jsem nevěděl, kam přesně jet. Ale jinak to bylo dobré," říká vítěz.

Stříbro pro domácí

Problémů části účastníků si je vědom i Sudín..Například vítěz plavecké části Gošek zabloudil v Lednici. „Je to způsobeno do určité míry adrenalinem, kteří účastníci prožívají. Pak si v té rychlosti nestačí všimnout značení. Pokusíme se něco vylepšit do příštího roku," tvrdí Sudín.

Domácí Aleš Suský sice neobhájil loňské prvenství, přesto nepůsobí sklesle. „Na to, že nemám moc natrénováno, jsem měl celkem dobrý čas. S vítězem jsme se přetahovali už na kole a postupně se střídali ve vedení. Nakonec byl rychlejší v běhu, kde jsem ztuhl ,"dodává Suský.

Po dvou hodinách je už v cíli většina závodníků. Převažuje úleva, že se jim náročnou trasu podařilo dokončit.

VÁCLAV PETRŮ