Ještě ale než naskočíme do sedel, dopřejme si aspoň krátkou návštěvu středověkého strakonického hradu. Ocení ji zejména děti, se kterými můžete navštívit hradní safari nebo se pustit do Strakonické šifry, tedy hry, která vás zavede až k pokladu.

Pokud byste měli ve Strakonicích víc času, určitě vyrazte do bike parku u Blatenského mostu - nabízí dětský pumptrack na malá kola, velký pumptrack i skokové sekce pro pokročilé.

Obnovená chata Libušín
Radegastovým okruhem na malebné Pustevny a do beskydských lesů

Teď už ale k našemu výletu. Začínáme u strakonického zámku, odkud vyrážíme na cyklostezku po ulici Komenského směrem na Radošovice.

Benefit pro předplatitele:
e-kniha Cyklodeník. Pouze při nákupu předplatného na 3 nebo 12 měsíců. www.denik.cz/predplatne

Dál po silnici na Kapsovu Lhotu, Svaryšov a Milíkovice do Hoštic. Asi nikomu nemusíme připomínat, že se tu točila slavná komedie Zdeňka Trošky Slunce, seno, jahody. A ještě jedno slavné jméno nemůžeme opomenout. Hoštice si oblíbil král české country, zpěvák Michal Tučný, který tu strávil poslední léta svého života a je pohřben na místním hřbitově. Jeho hrob zdobí velký kamenný klobouk a spousta kamínků od fanoušků.

Z Hoštic se vydáme směrem na Milejovice, kde nás čeká stoupání do Stříteže. Pak pokračujeme na Čepřovice, Jiřetice a Koječín až k odbočce na Helfenburk. Na zřícenině gotického hradu se točily pohádky, vy si tu můžete dopřát pauzu a výborné občerstvení.

Hospitál Kuks
Z Hradce Králové do Kuksu po labském břehu

Jsme zhruba v půlce výletu, a tak zpátky na kolo a pokračujeme k autobusové zastávce pod Helfenburkem. Odtud se svezeme až do Bavorova.

Dojedeme na náměstí Míru a pokračujeme po Chmelenského ulici směrem ke koupališti. Dál nás čeká příjemná cesta kolem chatové osady k obci Pražák a jako odměnu na závěr si dopřejeme projížďku kolem rybníků, kterou zakončíme ve Vodňanech.

Už jste nocovali na hradě?

Necelých pět kilometrů od Bavorova se na skalnatém vrchu Malošín tyčí zřícenina hradu Helfenburk. Svou rozlohou patří mezi největší v České republice. Od roku 1963 je chráněn jako kulturní památka. Na Helfenburk se můžete vypravit i se psy. Velkým lákadlem pro turisty je pak přenocování na nádvoří hradu. A kdo má rád romantiku, může tu uspořádat svatbu.