„Všichni, kdo jej znali, potvrdí, že to byl skvělý člověk a vynikající sportovec,“ uvedl na klubovém webu sekretář AK Zlín Bohumil Vrána.

Bob, jak ho jeho blízcí přátelé nazývali, se narodil v Moravském Žižkově na Břeclavsku, celé dětství ale prožil v nedalekých Hruškách. S atletikou se seznámil v Sokole Břeclav I při studiích na gymnáziu prostřednictvím trenéra Miroslava Loučky.

Břeclavský brankář David Fibingr si v lednu přetrhl meniskus, ale o fotbalové jaro přišli nakonec i jeho spoluhráči.
Měl jsem trochu štěstí v neštěstí, tvrdí brankář MSK Fibingr

Odtud v roce 1953 odešel do Brna, kde studoval pedagogiku. I díky atletice pak našel zaměstnání ve Zlíně, kam zamířil v roce 1955. V Baťově městě svoji aktivní činnost o dvanáct let později také ukončil.

Zháňal již od dorosteneckých let vynikal jako běžec-mílař, později se přesunul na delší tratě. Největší úspěchy slavil v běhu na 3000 metrů překážek, kde v roce 1963 překonal dvakrát československý rekord na výkon 8:39,8 minuty.

Celkem sedmkrát se stal mistrem Československa, reprezentoval ve 26 mezistátních utkáních. Startoval dvakrát na mistrovství Evropy ve Stockholmu (1958), Bělehradě (1962) a na olympijských hrách 1960 v Římě.

Sochař František Navrátil z Borkovan by se dožil 88 let.
Brouk po něm dostal jméno. Sochař Navrátil by slavil 88 let

Po skončení aktivní činnosti působil ve Zlíně jako trenér, když například vedl známé bratry Klimešovi. Byl členem výkonného výboru, dlouholetým vedoucím družstva mužů a také rozhodčím první třídy.

V roce 2003 obdržel Čestné členství v AK Zlín a v roce 2004 obdržel Cenu Emila Zátopka. Na jeho počest se každý rok pořádá v Hruškách běh pro žáky základních škol.

Poslední rozloučení s někdejším špičkovým atletem se koná v úterý 21. dubna ve 12.00 ve smuteční síni v Otrokovicích-Kvítkovicích.