Bravo, senzace, palec nahoru…Je v podstatě jedno, jak úspěch hanbikera Stanislava Bízi z Hustopečí okomentovat. Třicetiletý závodník o víkendu ovládl svou kategorii v dvoudenním mistrovství České republiky handicapovaných cyklistů.

V sobotu skončil v silničním závodě ve své kategorii druhý, v neděli pak obhájil titul českého šampióna v časovce.

Sobotní městské kritérium výrazně ovlivnilo počasí. Už v při závodu tandemů a stojících cyklistů se spustil drobný déšť, který postupně přešel ve vytrvalý déšť.

Mezi tandemy roli favoritů potvrdila dvojice Moflar/Chyba, která zvítězila s pětiminutovým náskokem. Za ní svedly velký boj o stříbro páry Trnka/Svoboda a slovenští reprezentanti Prager/Kocián. Až poslední metry rozhodly o těsném vítězství české dvojice. Mezi stojícími cyklisty neměl letos konkurenci Tomáš Kajnar, který všechny své soupeře předjel o jedno kolo.

V hlavním závodě handbiků se na start postavil i domácí obhájce titulu Stanislav Bíza v kategorii MH3. Ten se snažil utrhnout hned na po startu. Marně. Už ve druhém kole jej dojel favorizovaný Miroslav Šulc, kterého se Bíza nedokázal udržet.

Šampion v časovce

O dvě kola později se před Bízu dostala i dvojice Jan Tománek a Václav Antal startující v kategorii MH2.

„Chtěl jsem se jich držet, že bychom mohli společně dotáhnout Mirka Šulce, ale nepovedlo se to. Neudržel jsem jeden jejich nástup a pak už se to nedalo dotáhnout," přiblížil dramatické chvíle závodu Stanislav Bíza, jenž se po zbytek závodu soustředil na udržení druhé příčky ve své kategorii.

O absolutním vítězi se rozhodovalo až v posledním kole, do kterého vjížděla společně trojice závodníků Antal, Tománek a Šulc. A přesně v tomto pořadí i projela cílem.

„Byly tam hodně složitý technický pasáže, ale pokud si dal člověk pozor, tak to zvládl," oznámil po závodě vítězný Václav Antal. „Já jsem nastoupil na rovince před poslední zatáčkou. Bylo jasné, že kdo do té zatáčky najede jako první, tak pak už to má skoro v kapse. Já nastoupil a i když se mě Tománek snažil v cílové rovince předjet, nestihl to." Celkově čtvrtý projel cílem domácí Stanislav Bíza. „Mokrá trať mi moc neseděla. Zima a déšť to není počasí pro mě," posteskl si Bíza.

Druhý den už bylo počasí k závodníkům vlídnější. Sluníčko a příjemná teplota dávala Bízovi větší šance na obhajobu titulu.

„Začátek trati je hodně technický a člověk se nesmí bát jet naplno. Pak následuje tříkilometrový kopec, který je nesmírně náročný. Tam se rozhoduje. Lze získat i půl minuty a pak už to jenom udržujete do cíle," popsal Bíza trať, kterou sám před rokem vybíral.

Slova potvrdil v samotném závodě. V kategorii MH3 získal právě v obávaném kopci před Němčičkami rozhodující náskok, který udržel až do cílové rovinky. Za ním skončil slovenský reprezentant Daniel Kukla a třetí pak Miroslav Šulc.

„Časovka je moje disciplína a mám ji nesmírně rád. Jsem šťastný jak to dopadlo," neskrýval Bíza nadšení v cíli. Byl to pro něj již třetí časovkářský titul českého šampióna v řadě.

Také v kategorii MH2 bylo na stupních vítězů jiné pořadí než o den dříve. S velkým náskokem vyhrál Jan Tománek, před Václavem Antalem a Michalem Šiškou. Naopak u tandemů a stojících cyklistů se pořadí nejlepších shodovalo s výsledky předcházející­ho dne.