Holding Agropol Group, jehož součástí je i hustopečská Belagra, možná změní majitele. Koupit se jej totiž rozhodl jeden z nejbohatších lidí v České republice, podnikatel Andrej Babiš. Na Břeclavsku by to letos nebyla jeho první velká investice.

„Akcionáři jsou spokojeni, prodali jsme dobře,“ potvrdil ředitel Zemosu Velké Němčice Jiří Vávra, že tato zemědělská firma nedávno změnila vlastníka. Spolkl ji i s pozemky právě Babišův gigant Agrofert. O důvodech prodeje ale Vávra hovořit nechtěl.

Václav Hlaváček, ředitel hustopečského Zvosu, nebyl o mnoho sdílnější. I tuto firmu zabývající se zemědělstvím letos ovládlo Babišovo impérium. „Byl to jednoznačně pozitivní krok. Díky Agrofertu máme nyní zajištěný odbyt,“ konstatoval Hlaváček.

Zákulisní zprávy o tom, že by nový vlastník chtěl ve ZVOSu do konce roku zlikvidovat všechny prasnice, odmítl. „Je to nesmysl, chov bude pokračovat dál,“ ujistil Hlaváček.

Ředitel zemědělské divize skupiny Agrofert Jaroslav Faltýnek se k budoucnosti chovu prasat v Hustopečích nevyjádřil. Plány Agrofertu na Břeclavsku shrnul jen obecně a nekonkrétně.

„Stejně jako u všech ostatních akvizic v zemědělské divizi máme i v případě ZVOS Hustopeče a Zemos Velké Němčice zájem rozvíjet veškeré činnnosti patřící do oblasti živočišné a rostlinné výroby,“ řekl Faltýnek.

Nepotvrdil ani to, zda zůstanou zachována všechna dosavadní pracovní místa. „U každé nové akvizice provádíme analýzu rentability jednotlivých činností. Podle výsledků této analýzy se pak rozhodneme o dalších krocích,“ vyjádřil se vyhýbavě.

Agrofert chce nyní koupit i nedalekou Belagru, která patří do konkurenčního holdingu Agropol Group. „Belagra je pro nás zajímavá hlavně velkou skladovací kapacitou pro zemědělské plodiny. Středisko v Hustopečích patří mezi největší v České republice,“ potvrdil zájem Faltýnek.

Fúzi obou gigantů ovšem musí nejprve posvětit antimonopolní úřad. Žádost Agrofertu, který ovládá asi sto sedmdesát podniků nejen v České republice, mu leží na stole od minulého týdne.

Podle ředitele Okresní agrární komory v Břeclavi Ladislava Sečkáře je zatím obtížné hodnotit, co vstup zemědělského giganta na Břeclavsko přinese. „Všechno ukáže až čas. Když Agrofert spolkne i Belagru, získá skladovací kapacity, které mu dosud chyběly. Zavání to monopolem. Jde o to, jestli bude pro region prospěšný,“ přemýšlel nahlas.

Jak dodal, je možné, že prodej zemědělských podniků na Břeclavsku bude pokračovat. „Ceny obilí, prasat, mléka i dalších produktů propadly, situace některých podniků začíná být kritická. Není divu, že hledají budoucnost u silného partnera,“ uvedl Sečkář.