„Budovy se rekonstruují postupně. Začali jsme před třemi lety. To byly dva administrativní objekty a bývalá požární budova v zadní části areálu. Loni se opravovala budova s původní výrobou hraček a letos děláme i během nynější celozávodní dovolené budovu číslo čtrnáct, kde se vyrábí lehátka. I s pomocí dotace Evropské unie,“ uvedl vedoucí kanceláře generálního ředitele Gumotexu Josef Horníček.

Přes čtyřicet let staré stavby už podle něj nesplňovaly moderní nároky na výrobu. Unikalo z nich i teplo. „No konečně, bylo to namístě. Jsme rádi. Je to tady historické. Okna už nešla otvírat a zavírat. V zimě byla zima, v létě strašné horko,“ nechala se slyšet Dana Blažejová, která v Gumotexu pracuje už pětadvacet let.

„Rekonstrukcí by se měly snížit energetické ztráty,“ poznamenal Horníček. Z Gumotexu tak mizí původní baťovská architektura. „Gumotex vznikl v padesátém roce jako závod Fatry. Proto se tady v šedesátých letech baťovská architektura používala, podobně jako ve Fatře,“ vysvětlil Horníček.