Volí nejrůznější řešení. Účinná? Z plováren se ozývají hlasy, že ano.

Policisté zatím v regionu evidují šest případů. Skutečný počet ale bude nejspíš o něco vyšší. „Všechny asi nemáme. Záleží na každém, zda nám krádež nahlásí," říkala včera policejní mluvčí Kamila Haraštová. Často mizely peněženky a mobily.

Například v okresním městě se po areálu koupaliště prochází muž, který kontroluje z minulosti známé či podezřelé skupinky návštěvníků. Preventivně. „Musím zaklepat, ale funguje to. Vyplácí se nám to. V minulosti jsme měli dokonce případ, kdy kradl dospělý muž. Podařilo se nám jej ale odhalit," sdělil provozovatel rekreačního areálu Zdeněk Janík.

Zatímco v Břeclavi sází především na „živou sílu", v Hustopečích se chystají navýšit počet úschovných boxů. Současných padesát už podle správce tamní plovárny Aloise Lejsky je málo. Poptávka je vyšší. „Krádež jsme nezaznamenali. Bude to pravděpodobně tím, že je horší počasí, kvůli němuž lidé moc nechodili. Nastane to asi až s větším nárůstem návštěvnosti," zamyslel se Lejska.

Také on má zkušenosti s partami, které chodily k bazénům za výdělkem. „Byly to gangy mladistvých. Měli jsme je vytipované. Nemohli jsme jim ale nic dokázat. Podezření jsme měli, nakonec jsme jim to řekli a nepustili je," zmínil Lejska.

Na letošní návštěvu Mikulova nebude vzpomínat v dobrém slovenský turista, kterému zloděj sebral tři sta korun. „Strážníkům se ho ale naštěstí podařilo chytit. Lidem nabízíme úschovnu, kde si za poplatek mohou věci schovat. Jde o boxy, které jsou uzamykatelné. Zamčená je také místnost, ve které jsou. Klíče od ní má náš pracovník," zmínil Václav Gembický, ředitel městské společnosti Tedos, která plovárny spravuje.

Policisté mezitím lidem stále dokola nabízí způsoby, jak majetek zabezpečit. V řadě případů zbytečně. „Doporučujeme, aby si s sebou nebrali žádné cennosti, které nechají bez dozoru. Vždy je lepší, aby věci zůstaly pod dohledem. Samozřejmě, že dopadení viníka pak bývá závislé na svědeckých výpovědích, kamerových systémech či dalších poznatcích," dodala Haraštová.