Nezaměstnanost na Mikulovsku možná klesne. Dva největší investoři v tamní průmyslové zóně dokončili své nové haly, německý koncern Bosch zahájí zkušební provoz ve svém novém servisním středisku už od zítřka.
„Od června najedeme na zkušební provoz, kdy se budeme snažit vychytat všechny problémy a nedostatky. Na srpen pak plánujeme oficiální zahájení,“ uvedl vedoucí korporátní komunikace Bosche Pavel Roman.

Podle jeho slov je umístění firmy v mikulovské zóně výhodné hlavně z hlediska logistiky. „Navíc leží přesně v centru poptávky pro trhy v Čechách a na Slovensku. Díky tomu dosáhneme ideálního pokrytí poptávky,“ řekl.

Bosch má poskytnout zaměstnání asi šedesátce lidí. „Pracovníky nabíráme podle plánů. Nyní už máme zajištěných přes padesát procent kapacity. Do příštího roku chceme počty rozšířit na konečných šedesát zaměstnanců,“ upřesnil Roman.

Podle místostarosty Mikulova Eduarda Kulhavého ale Bosch potíže s vysokou nezaměstnaností ve městě nevyřeší. „Problém s nezaměstnaností Bosch zlepšit nepomůže. Mikulov má šestou nejvyšší nezaměstnanost na Břeclavsku, firmy si zaměstnance musí dokonce dovážet. Navíc má zaměstnat jen asi šedesát lidí. Emerson už bude zajímavější, ten jich má zaměstnat asi čtyři sta,“ nastínil Kulhavý.

Jak potvrdil ředitel břeclavského úřadu práce Lubomír Marko, najít práci je v Mikulově velmi obtížné. „V průmyslové zóně hledají především strojní techniky. Těch je na Mikulovsku málo. Navíc většině lidí, kteří jsou na podpoře, se stejně nevyplatí jít do práce. Musela by se od základů změnit legislativa,“ myslí si.