„Jde o poměrně subjektivní záležitost. Je otázkou, jakou formou se k tomu respondenti vyjadřují. Rozhodně si myslím, že se Mikulov jako město pro byznys pořád zlepšuje,“ okomentoval letošní výsledky výzkumu mikulovský starosta Rostislav Koštial.
Ve vyhodnocení jednotlivých měst vyhlašovatel výzkumu konstatuje, že „místní podnikatelé jsou jedni z nejméně spokojených s podmínkami pracovního trhu“. Mikulovský starosta se s tímto názorem neztotožňuje.

„Máme spoustu signálů, že se sem snaží dostávat různé skupiny podnikatelů, hledají prostory pro podnikání, většinou ve službách. Byznys kolem turistického ruchu je v Mikulově hmatatelný,“ poznamenal Koštial.
„Jsou to lidé, kteří přinášejí nějakou přidanou hodnotu, podnikatelé, kteří zde chtějí bydlet. Myslím si, že nemůžeme být špatné město pro byznys, když se sem podnikatelé chtějí stěhovat,“ kroutí hlavou nad výsledkem výzkumu.

Také loni devátá Břeclav si tentokrát o několik příček pohoršila. Ve srovnání okresů tam ceny stavebních pozemků údajně převyšují o třicet procent krajský průměr. Na druhou stranu podnikatelé mohou ocenit, že se jim na trhu práce nabízí o patnáct procent více mladých lidí.

Poučit se a zlepšit

„Tato srovnávací studie je zajímavá a určitě je k něčemu dobrá. Když se nám v soutěži nedaří, tak nelze říct, že je to nanic. Musíme si z toho vybrat ukazatele, které můžeme ovlivnit, a u těch se snažit, abychom je zlepšili,“ uvedl břeclavský starosta Dymo Piškula.

Například v průzkumu zmiňované vysoké ceny stavebních pozemků může podle něj město těžko nějakým způsobem změnit. „Svědčí to o tom, že poptávka po pozemcích je vysoká. Na druhé straně tomu rozumím, protože Lednicko-valtický areál a Břeclav se stává neustále zajímavější, a těžko si dovedu představit, že bychom třeba s tímto ukazatelem dokázali něco udělat,“ poznamenal Piškula.

Jak břeclavský starosta dodal, také příliš nerozumí tak výraznému posunu v tabulkovém pořadí. Vždyť před dvěma lety patřila Břeclavi dokonce druhá příčka v Jihomoravském kraji.

Výsledky výzkumu Město pro byznys JMK.

Cílem projektu Město pro byznys je každoročně nalézt místo s nejlepšími podmínkami pro podnikání na základě padesáti kritérií. Ta jsou rozdělená do šesti základních oblastí – podnikatelské prostředí, kvalita lokality, přístup veřejné správy, situace na pracovním trhu, cenové podmínky a telefonický průzkum mezi podnikateli.

Z výsledku letošního výzkumu měli zvláštní pocit i Hustopečští. „Dívali jsme se na dílčí položky a třeba nás zarazilo, že u podnikatelů jsme to tentokrát nevyhráli. Naopak předminule to byla naše nejúspěšnější disciplína. Nevím, co se stalo,“ divil se starosta Hustopečí Luboš Kuchynka.

Porota dokonce ve svém hodnocení popisuje hustopečské podnikatele jako nejméně spokojené v Jihomoravském kraji. Obzvláště si prý stěžují na ceny a podmínky pracovního trhu. V jistém směru částečně zapravdu dal tomuto tvrzení majitel hustopečského hotelu Rustikal Dan Vodák. Přiznal problémy s nedostatkem vážných zájemců o práci. „Většina lidí si sem chodí jen pro razítka. Sehnat kvalifikovanou sílu, číšníka nebo kuchaře, je velký problém,“ postěžoval si podnikatel.