Meziroční nárůst nákladů a rekonstrukce čistíren odpadních vod. To jsou hlavní důvody, jimiž břeclavská vodárenská společnost vysvětluje nárůst cen vodného a stočného pro příští rok. Lidé, které firma zásobuje vodou, tak budou mít opět o něco hlouběji do peněženky. Jejich reakce tudíž mají zpravidla velmi podobný scénář.

„Já mám tento systém tak strašně rád…“ poznamenal Miroslav Popovský ze Sedlece a dodal: „To je lumpárna na lumpárnu, co se dnes děje. Nikomu nic nepřidají a furt se jenom zdražuje.“

Popovský je důchodce. Přiznal, že tolik vody zase doma nespotřebují. „Ale každé zdražení se nás samozřejmě taky dotkne. A důchody nám nezvednou,“ rozčiloval se.

Společnost Vodovody a kanalizace zvedá cenu vodného a stočného každoročně. K takovému zdražení jako letos ovšem meziročně firma nepřistoupila za poslední čtyři roky. Ekonom vodárenské společnosti Pavel Tyc to zdůvodňuje několika věcmi.

„U vodného pokrýváme meziroční nárůst běžných nákladů na materiál, energie a služby,“ vysvětlil. V případě stočného, které bude odběratele břeclavské společnosti příští rok stát o tři koruny šedesát více než letos, jsou hlavním důvodem tak velkého zdražení náklady společnosti spojené s rekonstrukcí čistíren odpadních vod na Břeclavsku.

„Jsou to zejména účetní odpisy nové pořízeného majetku a úroky z bankovních úvěrů, což nás dost zatěžuje. V menší míře je to nárůst běžných nákladů,“ zdůvodnil Tyc nepopulární krok.

Jak upřesnil, zvyšuje se pořízený majetek, který míří do účetních odpisů. Právě náklady spojené s rekonstrukcemi čistíren, které společnost spravuje, nebyly dříve zahrnuty do ceny stočného.

A tak například běžná čtyřčlenná rodina s průměrnou spotřebou osmadvacet kubíků vody za rok se jednoduchými počty dostane k číslu zhruba pět set padesát korun. Pokud spotřebuje tolik vody, právě o tolik peněz navíc zaplatí za vodné a stočné příští rok.

Vodovody a kanalizace Břeclav mají na Břeclavsku zhruba třiatřicet tisíc vodovodních přípojek s pitnou vodou. Přibližně sedmdesát tisíc lidí v okrese je na ní závislých, co se týče odpadních vod.

„Hlavně že říkají, že se bude všechno snižovat, třeba elektrika. Naštěstí nepotřebuji moc vody. Nic s tím nenaděláme. Když to zvednou, tak zvednou. Kam si můžete jít stěžovat?“ hořce se pousmála Eva Helešicová z Břeclavi.

Vodné a stočné na Břeclavsku

Rok 2008

Vodné: 29,43 Kč/m3
Stočné: 30,52 Kč/m3
Celkem: 59,95 Kč/m3

Rok 2009

Vodné: 30,52 Kč/m3
Stočné: 31,61 Kč/m3
Celkem: 62,13 Kč/m3

Rok 2010

Vodné: 31,90 Kč/m3
Stočné: 35,20 Kč/m3
Celkem: 67,10 Kč/m3

Ceny jsou včetně DPH
Zdroj: Vodovody a kanalizace Břeclav