„Po bydlení je na Břeclavsku obrovský hlad. Léta se stavělo málo. V databázi máme klienty, kteří jsou za bydlení ochotni utratit v součtu jednu miliardu korun a my jim nemáme co nabídnout,“ uvedl Robert Schmidt z jedné z břeclavských realitních kanceláří.

Jeho slova potvrzuje i statistika od ledna do března dokončených bytů, ve které se před Břeclavsko dostalo i Blanensko. Staveb ale přibývá, například osm rodinných domů na břeclavské Kupkově ulici. „Je to developerský projekt. Zájem je, proto chystáme i další výstavbu,“ řekl zástupce investora Radek Trojna.

Mezi žádané lokality patří také Lednice, Valtice, Mikulov a okolí Pálavy. Zájemce neodrazují ani vysoké ceny pozemků. „V Břeclavi se teď platí za metr čtvereční i dva tisíce korun. Už se pomalu blížíme Brnu. Nejvíce v kurzu je Mikulov, kde jsme nyní prodávali metr za čtyři tisíce korun,“ prozradil Schmidt.
Jen ve městě pod Pálavou právě vzniká asi šedesát nových bytů. Investor bytového komplexu na Nádražní ulici je z Brna. „Většina bytů už je prodaných.

Vedle místních nás oslovili i klienti z Brna, Moravských Budějovic nebo z Rakouska,“ sdělila asistentka firmy Jana Pirogovová. Nadprůměrný podíl nové výstavby v regionu patří rodinným domům. Sedmdesát zahájených staveb znamená druhé místo hned za Brnem-venkovem.
Stavební horečka zachvátila celý jih Moravy. V prvním čtvrtletí začal v kraji vyrůstat druhý největší počet bytů v republice.

Viz Téma str. 2 Břeclavského Deníku 18. 6.