Vedení společnosti Otis Břeclav propouští zaměstnance. Důvodem je snížená poptávka stavebních firem, které omezují objednávky po výtazích a eskalátorech. Tvrdí to alespoň mluvčí společnosti Olga Zápecová. „Situace ve stavebnictví se momentálně nevyvíjí tak, jak bychom si přáli," sdělila mluvčí Břeclavskému deníku.

Zdroje z oficiálních míst hovoří o dvaceti propuštěných lidech od začátku letošního roku. Ty neoficiální uvádí o něco vyšší počet. „Stav zůstane přibližně stejný. Myslím si, že další lidé už výpověď nedostanou. Spíše jsme v situaci, že když se některý ze zaměstnanců rozhodne odejít na vlastní žádost, jeho místo nahrazovat nebudeme. Zaměstnanci ale odchází sami jen výjimečně," řekla Zápecová.

Rozdávání výpovědí začalo v letošním roce, část dvacetičlenné skupiny má odejít ještě v květnu. „Několik lidí z Otisu už u nás bylo. Nejde o nic masového, ale končí z organizačních důvodů. Tím pádem to vypadá, že snižují stavy," řekla Vojtěška Nezvalová z břeclavské pobočky úřadu práce.

Zápecová připustila, že jakmile se zlepší ekonomická situace stavebních firem, přijme nejspíš Otis lidi zase zpět.

Zájem mají jiní

Mluvčí Zápecová odmítla spekulace o snižování stavu kvůli spojování divizí Otis a Otis Escalators. Loni v červenci se ze dvou spolupracujících podníků stal jeden. „Je to čistě organizační záležitost. Pro zaměstnance Otis Escalators to nebude znamenat nic. Měli jsme s nimi dvakrát setkání, abychom je o tom ubezpečili," sdělil loni jednatel společnosti Radek Kadlec. „Tohle platí," potvrdila ve čtvrtek Zápecová.

Letošní propouštění se ve společnosti dotklo dělníků i zaměstnanců na vyšších pozicích. Břeclavskému deníku to potvrdil jeden z dobře informovaných zdrojů. „Důvodů k propouštění je nejspíš více, je možné, že sloučení nakonec malou roli hraje. Spíše je to ale reakce na situaci na trhu. Osobně nervózní nejsem," sdělil zaměstnanec pod podmínkou zachování anonymity. Redakce jeho jméno zná.

Situaci se chystá zmapovat ředitel břeclavského úřadu práce Lubomír Marko. „Přece jen jde o společnost, která zaměstnává spoustu lidí. Nejspíš je oslovíme, abychom zjistili, co se přesně děje. Mají totiž strojírenské profese, po kterých je zájem zase u jiných firem. Mohli bychom tak lidem obratem nabídnout nová místa," oznámil Marko.

Zaměstnanci Otisu nyní pracují na zakázce pro mnichovské metro, kam dodají jedenáct eskalátorů. Víceletý kontrakt skončí v březnu 2014, zatím je téměř v polovině. V minulých dvou letech Otis do Mnichova dodal třiadvacet eskalátorů. Celkem jich má být osmašedesát.