Pro příznivce pálek, košíků a nízkých sítí je tu výborná zpráva. Tenisová hala na ulici Haškova v Břeclavi prošla rozsáhlou renovací. Už se v ní nebudou nadále prohánět tenisté, ale hráči badmintonu. Její majitel Karel Mach se totiž rozhodl změnit zaměření svého podnikání.

„V hale se hrál tenis dlouhých jedenáct let, dvanáct až šestnáct hodin denně. Za tu dobu už byl povrch hodně opotřebovaný. Když jsem se letos na jaře díval na ceny, které mi předložil dodavatel nového tenisového povrchu, nahlodalo mě to. Uvažoval jsem původně třeba o kombinaci tenisového a badmintonového kurtu, nebo třeba kombinaci povrchu na aerobik a posilovny. Po dlouhé úvaze jsme ale zvolili badminton, který mi doporučil jeden kamarád v lázních," přiznal se Mach.

Podpora oddílu

K rozhodování mu pomohl i fakt, že na Břeclavsku žádná jiná čistě badmintonová hala není. Na rozdíl od tenisu, který u něj mohli hrát najednou jen čtyři lidé, do haly teď dostane až dvacet badmintonistů naráz. Navíc se Machovi podařilo získat i podporu břeclavského badmintonového oddílu, který doteď hrával pouze v hale na Lokomotivě.

„Vůbec to nebereme jako konkurenci. Právě naopak. Máme s panem Machem podepsanou smlouvu o využití volných hodin, pomůžeme mu dostat do haly veřejnost, pro kterou v hale Lokomotivy nebyl dostatek volných hodin. Byla totiž hodně vytížená. Mládežnický oddíl badmintonu ale zůstane na Lokomotivě. Veřejnosti pak v nové hale nabídneme třeba badmintonové poradenství nebo přímo osobního trenéra," říká vedoucí mládeže v břeclavském badmintonovém oddílu Kamila Benčová.

Umělý povrch na tenis se tak poroučel a po rekonstrukci celé haly, která trvala necelý měsíc, vzniklo pět nových kurtů na badminton s povrchem Tarkett. V hale se teď může hrát sedm dní v týdnu od 7 do 22 hodin při teplotě 16 až 22°C, lidé si mohou rezervovat kurt telefonicky (724/223 058) nebo na internetové adrese penzionumachu­.isportsystem­.cz. Za hodinu hry nyní zaplatíte zaváděcích 160 korun, od října už to bude 180 korun. „Od Nového roku už ale bude cena stabilní dvě stě korun za kurt. To je obvyklá cena po celé České republice," říká Mach.

Pálky vám půjčí

O zájem veřejnosti se majitel haly nebojí. „Lidé badminton znají z dětství, z pláže u Apolla nebo ze zahrady. Prakticky nemusíte nic umět, stačí si k nám přinést sálovou obuv, půjčíte si u nás pálky a můžete si zahrát. Navíc jsme zaregistrovali zájem lidí i ze Slovenska a Rakouska," těší Macha rostoucí obliba badmintonu. A to hlavně u mladých lidí.

To potvrzuje i učitel tělocviku na břeclavském gymnáziu Zbyněk Chlumecký. „Ve čtvrtém ročníku u nás nabízíme studentům, aby si mohli vybrat sport, který chtějí v tělocviku provozovat. A badminton patří k nejvyhledáva­nějším. V tělocvičně jsme kvůli tomu nalajnovali tři badmintonové kurty, takže uspokojíme maximálně dvanáct hráčů. Zájem o badminton u nás je ale každý rok více než dvojnásobný," přiznává pedagog.