V Mikulově vyrostly řadové rodinné domky. Prodaly se dva nebo tři. O ostatní není zájem, a to přesto, že jejich cena klesla. Investor postavil nový luxusnější bytový dům v areálu tamních kasáren, ale zájemců je málo. Podobná situace panuje v Břeclavi. Některé firmy dokonce slibují zvláštní bonusy, když se člověk „upíše“, že koupí byt. Další investoři vidí, že není jiné cesty, než srazit ceny.

„Není to žádný zázrak. Momentálně máme rozjednané k prodeji tři byty. V nejbližší době zlevníme. Dvoupokojové o sto tisíc a tří a čtyřpokojové o dvě stě tisíc korun,“ prozradil Antonín Nešpor z investorské společnost Slovan plus, která v Břeclavi nabídla k prodeji jednasedmdesát by­tů.

„Vzhledem k tomu, že k bytu nabízíme i parkovací místo, tak se cena dostane na velmi přijatelnou úroveň. Krize se bohužel projevila, a tak jdeme lidem naproti,“ poukázal podnikatel, který zatím prodal asi padesát procent bytů v nových domech poblíž břeclavské nemocnice. A to v Břeclavi nabízí byty i další investoři.

V Mikulově zatím zejí prázdnotou luxusnější byty v areálu bývalých kasáren. Nabízí je firma Moravostav. „Prodali jich pár. Minulý týden jsem se bavil s jejich ředitelem, který říkal, že pokud neprodají více bytů, nepočítají s posílením inženýrských sítí a výstavbou nových rodinných domů. V horní části bývalých kasáren mají sto čtyřicet parcel,“ sdělil mikulovský místostarosta Eduard Kulhavý.

Další firma postavila v Mikulově řadové rodinné domky v areálu bývalé bažantnice. A poslouchá také stále stejnou písničku – není zájem. „Nabízeli jsme sedm parcel na rodinné domky, prodala se jedna. Nikdo se nepřihlásil. Příčinou je krize a na druhé straně přesycený trh,“ vidí Kulhavý hlavní důvody malé poptávky po bytech či rodinných domech v malebném městě.

Naproti tomu třeba ve Velkých Pavlovicích takový problém nemají. „U nás prodávají byty a rodinné domy dvě firmy. Na podzim se má přidat další. Máme zdravotní středisko s různými specializacemi, základní školu, gymnázium a tvoříme dopravní uzel, to znamená dobrou spádovost,“ přemýšlí nahlas místostarosta Zdeněk Karber o důvodech, proč jsou na tom Velké Pavlovice v tomto směru lépe.

„Není to o krizi. Větší část lidí z banky odchází, protože nedostanou hypotéku. Konkrétně ve Velkých Pavlovicích je celkem slušný zájem o byty. Je to i dobrou spádovostí. Třeba Břeclav už je poměrně drahá,“ zamyslel se Ludvík Kohut ze stavební firmy Mikulica, která ve Velkých Pavlovicích staví čtyřiadvacet bytů různé velikosti. Nejmenší stojí zhruba tři čtvrtě milionu korun.

Jednatelka břeclavské realitní společnosti Esko-max Soňa Koníčková mluví o přehlceném trhu. „Co se týče nových bytů, nabídka převyšuje poptávku. Ceny jsou neúměrně vysoké,“ poznamenala s tím, že tento stav podle ní potrvá ještě nejméně rok. Na nedávném školení se realitní makléři shodli na tom, že budoucí trend zvyšující se poptávky po bytech se projeví za dva, tři nebo čtyři roky.