I sto osmdesát korun. Tolik mohou podle včerejších cen řidiči ušetřit, když natankují plnou nádrž nafty o objemu padesáti litrů kousek za Mikulovem – v rakouském Drasenhofenu. A když místo platby v hotovosti použijí kreditní kartu, pak může být rozdíl v ceně ještě vyšší. Kdo však jezdí na benzín, ušetří na plné nádrží maximálně sto třicet korun. Částka to pro většinu lidí není natolik vysoká, aby se jim kvůli tankování vyplatilo zajíždět si. Pokud tedy zrovna nemají k sousedům cestu, anebo si nevezmou i kanystr.

S tím souhlasí také Josef Ondrášek z Hrušek. „Když mířím autem do Rakouska nebo i na Slovensko, což bývá občas i několikrát do měsíce, tankuji vždy až za hranicemi. Vyplatí se to. A to samozřejmě především tehdy, když si natankuji plnou nádrž a nebo třeba i s sebou do kanystru,“ popsal svou zkušenost třiadvacetiletý student.

Jak prozradil, v Rakousku má dokonce oblíbenou čerpací stanici, na které pravidelně staví. „Zastavuji tam pokaždé, když vezu kamarádku na letiště Schwechat. Pumpa se nachází asi osmdesát kilometrů za hranicemi,“ odhadoval Ondrášek.

Svými slovy tak nepřímo potvrdil domněnky, podle kterých dnes mnozí lidé z Břeclavska jezdí „krmit“ svoje auta za hranice. Že je tomu skutečně tak, se shodla i čtveřice pumpařů ze Slovenska a Rakouska. „Musím přiznat, že jsem v poslední době zaznamenal, že čím dál více Čechů staví na naší čerpací stanici především kvůli levnějšímu tankování,“ sdělil pumpař Marián Krajčír z čerpací stanice Slovnaft v Kútech.

Jak podotkl, kvůli čerpání nafty nebo benzínu už dávno nezastavují u pumpy jen ti řidiči, kteří se vracejí například z dovolené v jižních krajích. Stále více se rozšiřují i řady těch lidí z Břeclavska, kteří rozjedou svá auta směrem na Slovensko pouze kvůli tomu, aby si za méně peněz naplnili nádrž. Třeba Lanžhotským, kteří to mají na hranice jen pár kilometrů, se tedy tankování u východních sousedů rozhodně vyplatí.

Řetězce čerpacích stanic na české straně hranic si většinou uvědomují, že u nich dnes lidé za naftu a benzín zaplatí o něco více než v Rakousku či na Slovensku. Hlavním důvodem je vyšší česká spotřební daň na pohonné hmoty. Nejspíš i z tohoto důvodu sází například pumpa u nákupního centra Tesco v Břeclavi na slevové víkendové akce.

„Od pátku většinou tak do pondělního poledne míváme takzvané víkendové akce. Při nich lidé zaplatí až o korunu méně za litr benzínu a nafty, než jak je tomu během týdne. Zatím jsme u řidičů zaznamenali o tuto možnost ušetření vysoký zájem,“ uvedla Gabriela Urbanová, jež obsluhuje čerpací stanici u břeclavského Tes­ca.

K nedaleko stojící Benzině podle jejího pumpaře zase míří především stálí zákazníci. Ti totiž od zavedené sítě čerpacích stanic očekávají hlavně kvalitní naftu či benzín.

Srovnání cen v Břeclavi a v příhraničí

čerpací stanice nafta benzín
OMV Hohenau 28,10 29,40
Braunstingl Drasenhofen 27,70 30,20
Slovnaft Kúty 28,50 31,50
OIL JMP Šaštín–Stráže 28,50 31,50
Benzina Břeclav 31,30 31,90
Tesco Břeclav 30,90 31,90

*Ceny jsou korunách, přepočet eur je podle pondělního kurzu 25,20Kč, který nabízela většina bank.