Předchozí díly seriálu
Vinaři pod lupou naleznete ZDE

Vinařská komunita na Břeclavsku už dávno není jen mužským světem. Dokladem je například šestadvacetiletá Ivana Tomanová z Moravské Nové Vsi. Dosud svobodná inženýrka podniká od ukončení studia na valtické vinařské škole v roce 2002 a dnes je hlavní tváří novoveského Vinařství Tomanovi.

Rodinné vinařství hospodaří na jednom a půl hektaru vlastních vinic a ročně vyprodukuje zhruba osm tisíc lahví vína. Kromě přívlastkových vín si Ivana Tomanová troufá také na ledová a slámová vína, pokud to ovšem příroda umožní.


Jak a díky komu jste se k vinařství vlastně dostala?
V naší rodině vinařil již pradědeček a také můj otec, díky kterému se stalo vinařství mým koníčkem a zároveň i profesí. Po střední vinařské škole ve Valticích jsem dálkově studovala Zahradnickou fakultu Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Lednici. Nyní se nadále věnuji vinařství a agroturistice.

V čem podle vás spočívá tajemství výroby dobrého vína?
Víno se dělá ve vinici, proto keře révy vinné nepřetěžujeme a provádíme dnes již běžné zelené práce a redukci hroznů. A díky počasí se snažíme docílit kvalitního vína. Čím méně zásahů do vína provedeme, tím je víno přírodnější a kvalitnější.

Existuje nějaké pravidlo, kterým se jako vinařka bezvýhradně řídíte?

Kvalita a poctivost.

Kolik vína denně obvykle vypijete?
Podle příležitosti jsou dny, kdy si nedám ani doušek vína. Ale stejně tak jsou příležitosti, kdy si ráda pohovořím o víně u vína se staršími a zkušenějšími…

Jakou nejkrásnější a naopak nejhorší chvíli jste s vínem dosud zažila?
Na nejhorší chvíle se u pohárku dobrého vína hned zapomene.

Kterého ze svých vinařských úspěchů si ceníte nejvíc?
Vůbec nejvíce si cením všech našich spokojených zákazníků, kterým víno z naší produkce chutná, a vracejí se k nám. Protože jsme malé rodinné vinařství zaměřené zejména na vinařskou turistiku, tak prakticky v každém ročním období máme jiný sortiment vín.

Máte raději tradiční odrůdy a postupy, nebo jste spíše zastáncem moderních metod a nově vyšlechtěných odrůd?
Mám ráda typické odrůdy, které se na jižní Moravě pěstovaly a nadále pěstují. Ráda dodržuji tradiční postupy při zpracování vína. Také se ale nebráním novým technologiím. Kupážuji odrůdy hroznů při zpracování bílé i červené, také vyrábím růžová vína nebo klarety.

Kterého z vašich konkurentů si nejvíc vážíte? A proč?
Vážím si všech vinařů a lidí, co pracují na vinici a ve vinařství.

Myslíte na budoucnost? Vychováváte si svého nástupce?
Zatím jsem ve věku, kdy se chci sama nadále věnovat vinařství a děti zatím nemám, ale až přijdou, tak bych byla ráda, kdyby našly v této práci zalíbení.

Doporučení: víno pro dnešní večer
Doporučuji naše Cuvée 2008. Je to směs hroznů odrůdy Zweigeltrebe, která představuje sedmdesát procent obsahu, a zbylých třicet procent tvoří Cabernet Moravia. Obě se společně zpracovaly a zrály. Je to víno suché, cukernatost byla dvaadvacet stupňů normovaného moštoměru.
Cuvée je plné ovocné chuti s harmonickou tříslovinkou, které příjemně osvěží a zahřeje v těchto dlouhých zimních večerech. Tak na zdraví! Ivana Tomanová
Máte tip na vinaře, kterého bychom měli představit? Pište na redakce.breclavsky@denik.cz