Tři hektary pozemků. Právě tolik místa si ve vznikající velkopavlovické průmyslové zóně vyhlédla dánská firma Berendsen. Postaví tady velkou půjčovnu a prádelnu pracovních oděvů. V nové hale by v příštím roce mělo najít uplatnění prvních asi dvacet zaměstnanců.

„Půjde zejména o ženy, což je pro město dvojnásob cenné. Mezi nezaměstnanými totiž převažují,“ podotkl velkopavlovický starosta Pavel Procházka, který v úterý přivítal dánské partnery na radnici. A podepsal s nimi smlouvu o prodeji pozemků za železniční tratí ve směru na Bořetice.

Radnice už tam nechala přivést inženýrské sítě. Za pětadvacet milionů. „Pro město je to výhodné. Když pozemky v průmyslové zóně prodáme, vrátí se nám peníze zpátky a navíc tady budeme mít milionové investice a nová pracovní místa,“ míní Procházka.

Spokojený je ale také dánský investor, který si vybíral z několika lokalit. Na Velké Pavlovice jej nasměrovala agentura CzechInvest. „K prvnímu kontaktu došlo asi před dvanácti měsíci,“ řekl Miroslav Kotek z CzechInvestu.

„Velké Pavlovice jsme upřednostnili hlavně kvůli velmi vstřícnému přístupu města,“ sdělil provozní ředitel české pobočky firmy Berendsen Tomáš Střelský. Ta ve svých střediscích nabízí pronájem pracovního oblečení, které na přání zákazníkům ušije. A také vypere.

Ve Velkých Pavlovicích chce do tří let zvládnout i druhou etapu projektu, díky které by se mohl počet pracovníků rozšířit až na padesát. „Ekonomická krize naše záměry neovlivnila, rozhodnutí o investici je pevné a neměnné. V příštím roce budeme stavět. I my samozřejmě sledujeme aktuální situaci, ale myslíme si, že i v časech určité krize můžeme být úspěšní,“ vyjádřil Střelský přesvědčení.

Dánové chtějí ve Velkých Pavlovicích proinvestovat zhruba sto milionů korun. A vypadá to, že nebudou sami. „Máme dalších šest až sedm zájemců o pozemky, například výrobce nábytku, montovaných hal nebo dvě vinařství. Dokonce se na nás obrátil i developer zastupující asijské firmy,“ prozradil Procházka.